Magia kolorów we wnętrzach. Sprawdź, jak je wybierać i łączyć

MATERIAŁY PRASOWE
29.08.2022 09:02
Kolory rozmaicie wpływają zarówno na charakter oraz styl wnętrza, jak i na samopoczucie domowników. Za pomocą barw można dokonać spektakularnej metamorfozy pomieszczenia. Ogromna różnorodność kolorów sprawia, że tak samo jak faktury i materiały stają się one ważnym elementem w projektowaniu wnętrz. Zdarza się jednak, że nieodpowiednie zestawienia kolorystyczne wprowadzają do aranżacji chaos i efekt odwrotny do zamierzonego. Jakie połączenia kolorów pozwolą uzyskać klimat na jakim ci zależy?

Kolory — czy są ważne?

Aranżowanie wnętrza powinno polegać na przemyślanym oraz umiejętnym łączeniu barw. Najczęściej odbywa się to na zasadzie podobieństwa albo kontrastu. Bardzo często jasna kolorystyka wzbogacana jest ciemniejszymi odcieniami i kolorowymi dodatkami. Przykładem może być wykorzystanie w białej kuchni kolorowych listew dekoracyjnych, czy wielokolorowych płytek patchworkowych, które pozytywnie wpłyną na nastrój domowników. Niekiedy jednak mocne wiodące barwy występujące razem mogą wywołać dyskomfort. Warto zatem skorzystać z koła barw.

Jak łączyć kolory, stosując koło barw?

Koło barw pokazuje zasady łączenia kolorów oraz powstawania barw. Na modelu graficznym w kształcie koła znajdują się wszystkie podstawowe kolory oraz te, które powstały z ich połączenia. Istnieją trzy sposoby łączenia barw:

  • Harmonijnie — łączy się kolory znajdujące się na kole barw obok siebie, np. żółty z pomarańczowym i zielonym.
  • Kontrastowo — łączy się ze sobą kolory będące naprzeciw siebie w kole barw, na przykład powszechnie stosowana para czerwony-zielony.
  • Monochromatycznie — wybiera się jeden kolor, np. fioletowy w różnych odcieniach.

Koło barw w projektowaniu wnętrz uchodzi za ważny wyznacznik dopasowania kolorówKoło barw w projektowaniu wnętrz uchodzi za ważny wyznacznik dopasowania kolorów Fot. Merkury Market

Kolory w aranżacji wnętrz

Odpowiednie łączenie kolorów sprawia, że możemy zaaranżować wnętrza, które pozytywnie wpłyną na nastrój oraz poziom energii osób, które w nich przebywają. Barwy zimne na przykład w aranżacji wnętrz wykazują funkcję wyciszającą, a ciepłe pobudzają do aktywności.

Biele i jasne odcienie szarości

Wnętrza w bieli i odcieniach szarości wyglądają estetycznie. Jasne kolory nawiązują do stylistyki scandi, ale też świetnie sprawdzą się w minimalistycznych jasnych przestrzeniach. Barwy te optycznie powiększają przestrzeń, gdyż odbijają promienie słoneczne.

Energetyzujący żółty i wyrazista czerwień

Kolor żółty i czerwony w nowoczesnych wnętrzach nadaje wyrazisty charakter pomieszczeniom. Musztardowe odcienie żółci w przypadku mebli tapicerowanych przywodzą na myśl styl art deco, lub stylistykę retro i dodają wnętrzom oryginalności. Z kolei włączając drewniane meble z duszą, nawiążesz do stylu vintage. W takich energetyzujących wnętrzach szybciej zyskasz chęć do działania.

Czerwona sofa przywodzi na myśl stylistykę retroCzerwona sofa przywodzi na myśl stylistykę retro Fot. Merkury Market

Pastele

Szukając nawiązań do lat 50. i 60., wybierzmy cukierkowe pastele. Na tego typu odcieniach możemy eksperymentować, gdyż jasne pastele to też kolory przewodnie stylu skandynawskiego. W zestawieniu z nimi pięknie będą się prezentować różne odcienie drewna.

Uniwersalny beż i brąz

Brąz jest neutralnym i bezpiecznym kolorem. Utrzymanie ścian pomieszczenia w jasnych tonacjach brązu i beżu optycznie powiększy pomieszczenie w stylu boho oraz klasycznym. Brąz z wszelkimi odcieniami beżów od razu przywołuje pozytywne skojarzenia, gdyż w projektowaniu wnętrz uchodzi za barwę harmonizującą z naturą.

Elegancka i ponadczasowa czerń

Magia, elegancja i luksus. Czerń to odcień szlachetny, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy przełamać monochromatyczny wystrój. Przy takiej stylistyce niezwykle designersko zaaranżujesz wnętrze dodatkami. Miłośnicy industrialnych aranżacji wybiorą modne meble w czarnej barwie i metalowe lampy. Gdy czerń zestawimy z bielą, doda luksusowego charakteru również wnętrzom glamour.

Kojąca zieleń

Barwa zielona odpręża oraz koi nerwy. Zieleń należy do najpopularniejszych kolorów ostatniego sezonu, a świetnym uzupełnieniem zielonych wnętrz będą designerskie krzesła i stylowe lampy.