Jak odświeżyć materac? Zapamiętaj te proste posoby

M Polak
29.08.2022 16:27
By materac służył nam jak najdłużej w jak najlepszej kondycji, powinniśmy o niego odpowiednio dbać. Konieczne jest wykonywanie tych kilku czynności, by jak najlepiej nam służył.

Jak odświeżyć materacJak odświeżyć materac Fot. Pixabay

By zadbać o nasz materac konieczne jest usuwanie powstałych plan oraz jego wietrzenie, odświeżanie, odkurzanie i regularne obracanie. 

Jak usuwać plamy z materaca?

W ofercie sklepów znaleźć możemy wiele preparatów do czyszczenia tapicerki i dywanów, które świetnie sprawdzą się by usunąć plamy również z materaca. Jednak warto skorzystać również z domowych sposobów, takich jak np soda oczyszczona. 

Pasta zrobiona z sody oczyszczonej zmieszanej z niewielką ilością wody, nałożona na plamę i pozostawiona na kilka godzin, a następnie odkurzona, powinna skutecznie wywabić plamy z materaca. 

O czym pamiętać by odpowiednio zadbać o materac?

Regularne wietrzenie materaca

Po wstaniu z łóżka, najlepiej pozostawić je niezaścielone przez kilka minut, dzięki temu pozwolimy by wilgoć, która zebrała się przez całą noc, została odparowana z materaca.

Dodatkowo warto zadbać, by przynajmniej raz w miesiącu zdjąć z materaca pokrowiec i wywietrzyć materac przez minimum 30 minut. 

W aspekcie wietrzenia istotny jest również stelaż na którym położymy materac, odpowiednio dobrany powinien zapewniać opływ powietrza, więc zdecydowanie materac położony na podłodze nie jest dobrym wyborem. 

Odświeżanie materaca i neutralizacja zapachów

Świetnym sposobem na neutralizację zapachów i odświeżenie materaca jest posypanie go sodą oczyszczoną, która wchłonie wilgoć i zapachy. 

Odkurzanie martwego naskórka i roztoczy

Odkurzanie materaca pozwoli nam na usunięcie złuszczonego naskórka oraz roztoczy. Materac powinniśmy odkurzać średnio co 3 miesiące. 

Zapobieganie odkształceniom dzięki obracaniu

By zapobiec odkształceniom materaca w miejscach nacisku, warto dwa razy do roku odwracać materac.