Kiedy sadzić tuje? W tym miesiącu będą najlepiej rosnąć

M Polak
30.08.2022 18:08
Tuje to nadal najczęściej wybierane iglaki do ogrodu. Jak je sadzić, a przede wszystkim kiedy je sadzić by tworzyły piękny zielony żywopłot.

Żywopłot z tuiŻywopłot z tui Fot. Pixabay

Tuje, jak nazywamy żywotniki to wytrzymałe i dosyć łatwe w uprawie zimozielone rośliny iglaste, które kilka lat temu zdobyły dużą popularność w Polsce. Przez kolejne lata ich popularność nie maleje, a tuje sprawdzają się jako roślina na zwarte żywopłoty, które pomogą nam odgrodzić się od ciekawskiego wzroku sąsiadów i przechodniów. 

Tuje są łatwe w uprawie i mrozoodporne, dzięki czemu ich popularność w naszym kraju jest tak duża. 

Najbardziej znane odmiany tui w Polsce to: brabant, szmaragd, spiralis, columna czy yellow ribbon. Oprócz tego, że dobrze sprawdzają się jako rośliny na żywopłoty ale również jako solitery. Mniejsze odmiany nadają się również do sadzenia w donicach i do ozdoby tarasów lub balkonów 

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Tuje można sadzić przez cały rok, szczególnie jeśli kupiliśmy sadzonki w donicy z ziemią - wtedy korzenie są odpowiednio zabezpieczone i możemy wsadzić tuje przez cały okres wzrostu rośliny, czyli od wiosny do jesieni. W przypadku żywotników ze słabo rozwiniętą bryłą korzeniową najlepiej sadzić je w dwóch okresach w ciągu roku. 

Pierwsze "okienko transferowe" dla tui to okres od połowy kwietnia do połowy maja, czyli zanim na gałęziach tui pojawią się nowe pąki. Drugi okres to jesień, po zakończeniu wzrostu rośliny, w miesiącach wrzesień-październik. 

Ważne jest by roślina została zasadzona odpowiednio wcześnie przed przymrozkami, tak by zdążyła wytworzyć nowe korzenie, które pozwolą jej przetrwać zimę.