Jak pozbyć się moli spożywczych. Ten produkt pomoże w walce ze szkodnikami

Mole lubią nasze kuchnie i z wielką przyjemnością się w nich zadomawiają. Nawet mając najczystszą kuchnię, nie możemy mieć 100 procentowej pewności, że nie sprowadzimy moli z zewnątrz. Jak więc pozbyć się moli gdy już się u nas zagnieżdżą.

Ryż, kasze i zboża to świetna pożywka dla moli spożywczychRyż, kasze i zboża to świetna pożywka dla moli spożywczych Fot. Pixabay

Jeśli myślisz, że twoja kuchnia jest nieskazitelnie czysta i z pewnością nie zadomowią się w niej mole, to jesteś w dużym błędzie, mole najczęściej pojawiają się w naszej kuchni przyniesione przez nas ze sklepu. Larwy moli gnieżdżą się w sypkich produktach, takich jak ryż, kasza czy sezam, a stamtąd już szybka droga by skolonizować naszą kuchnię. 

Mole spożywcze lubią ciemność, ciepło i łatwy dostęp do pożywienia, a wszystko to mogą im zapewnić nasze szafki kuchenne. Znaleźć możemy je w mące, kaszy, ziarnach i płatkach, ale również w orzechach czy suszonych owocach. 

Dorosłe osobniki składają setki maleńkich jajeczek, z których wykluwają się larwy, które są w stanie przegryzać plastikowe opakowania, czy dostawać się pod zakręcone wieczko słoika. 

Jak więc skutecznie pozbyć się moli spożywczych?

W pierwszej kolejności należy oczywiście posprzątać i wyrzucić wszystkie produkty w których zauważymy ślady egzystowania moli. Takie sprzątanie należy powtórzyć za kilkanaście dni, aby być pewnym, że pozbędziemy się wszystkich larw. 

Ale są też produkty, których mole nie cierpią, i które pomogą nam w walce z nimi. 

1. Ocet i olejki eteryczne

Mole spożywcze odstraszyć możemy za pomocą mieszanki octu i olejków eterycznych. Przygotowując mieszankę z octu oraz kilku kropel olejku eterycznego (np lawendowego lub cytrusowego) spryskajmy nią wszystkie szafki i powtarzajmy to każdego dnia, tak długo aż nie będziemy pewni, że mole wyniosły się z naszej kuchni. 

2. Liść laurowy

Liść laurowy to jeden z tańszych i prostszych sposobów by zabezpieczyć nasze produkty spożywcze przed molami. Wystarczy umieścić kilka liści w pojemnikach i szafkach, w których przechowujemy produkty spożywcze. 

3. Cytrusy

Ostatnim produktem, którego nie znoszą mole spożywcze, są właśnie cytrusy. Dlatego warto wykorzystać ususzone skórki pomarańczy lub cytryn i umieścić je w szafkach kuchennych. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.