Małe mieszkanie? Podpowiadamy triki aranżacji małych wnętrz

M Polak
31.08.2022 06:15
Małe mieszkanie o powierzchni do 40 metrów kwadratowych może zostać zaaranżowane tak by było stylowe oraz niezwykle praktyczne i funckcjonalne, potrzebujecie jedynie odpowiedniego planowania.

Jak zaaranżować małe mieszkanie?Jak zaaranżować małe mieszkanie? Fot. Pixabay

Mała powierzchnia mieszkania nie jest łatwa do funkcjonalnego urządzenia. W taki mieszkaniu liczy się każdy metr kwadratowy i musimy pamiętać, że trendy w designie nie zawsze muszą iść w parze z zabiegami, które optycznie powiększą naszą przestrzeń i powiększą naszą przestrzeń na przechowywanie. W tym wypadku czasami będziemy musieli zgodzić się na kompromisy, pamiętajmy jedynie, że trendy przemijają, a funkcjonalne, ponadczasowe wnętrze zostanie z nami na lata. 

W małym mieszkaniach istotną rolę pełni odpowiedni dobór kolorów, które w małym wnętrzu mogą dawać wrażenie otwartej przestrzeni. Jasne odcienie beżu i szarości mogą optycznie dodać nawet kilku metrów kwadratowych. 

Chcąc więc jak najbardziej powiększyć optycznie swoją przestrzeń, postaw na jasne kolory ścian i głównych mebli w pomieszczeniach i skoncentruj się na dobraniu dodatków w intensywnych kolorach. 

Podobnie rzecz ma się z podłogami, w małym wnętrzu postaw na jasne, bielone parkiety, panele i płytki.  

Prostym i tanim trikiem na optyczne powiększenie przestrzeni jest użycie luster. Odbicie lustrzana na wprost wejścia do pokoju doda temu pomieszczeniu głębi, a dodatkowo zapewni większe odbicie światła, dzięki czemu rozjaśni wnętrze. 

Małe wnętrza nie lubią również gadżeciarstwa i zbieractwa, lepiej więc nie decydować się na otwarte regały pełne bibelotów. Większość sprzętów pozamykaj w szafkach i zdecyduj się na jeden lub dwa efektowne dodatki. Możesz postawić na ciekawą lampę, designerski fotel lub interesującą rzeźbę, która stanie się bohaterem wnętrza. 

W małych mieszkaniach dobrym rozwiązaniem są również meble wielofunkcyjne, takie jak rozkładana kanapa oraz rozkładane stoły w jadalni.