Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Pieniążek na szczęście. Popularna roślinka z długą historią.
Niegdyś pieniążek był rośliną niezwykle popularną w polskich domach, ale również w szkołach czy urzędach. Wszystko dlatego, że ma po prostu małe wymagania uprawowe. Na pewien czas zniknęła z parapetów, ale moda na nią niedawno powróciła. Mówi się, że pieniążek przynosi szczęście, zwłaszcza w finansach, dlatego kiedyś w ramach symbolicznego magicznego gestu, wymieniano się sadzonkami.
Botaniczna nazwa to pilea peperomia. Przez okrągłe listki szybko przyjęła się nazwa:
pieniążek.
Dorosłe okazy mają zdrewniałą łodygę i ozdobny parasol z liści w kształcie monet. Jest dosyć łatwy w uprawie, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach, ponieważ nawet najbardziej odporną roślinę można stracić podstawowymi zaniedbaniami. Po pierwsze nie podlewamy go w określone dni, a wtedy, gdy podłoże przyschnie, co najlepiej sprawdzić palcem. Chwilowe przesuszenie jest dla pieniążka mniej groźne niż nadmiar wody. Pieniążek nie toleruje zalania korzeni, wtedy trudno już będzie go odratować. Pilea najlepiej czuję się w miejscu z rozproszonym światłem, unikamy zatem bardzo nasłonecznionych parapetów, ale okna wschodnie lub zachodnie już będą jak najbardziej odpowiednie.
Ma niewielkie wymagania, jednak każde zaniedbanie "kosztuje". Czego nie robić?
Pieniążek będzie ładnie rósł w podłożu uniwersalnym rozluźnionym piaskiem lub perlitem. Na dno doniczki warto wysypać keramzyt, ażeby uniknąć zastojów wody. Lubi wilgotne powietrze, zatem warto go regularnie zraszać odstaną miękką wodą. Pamiętajmy, że kranówka nie służy roślinom doniczkowym, ze względu na to, że jest dosyć twarda. Szybko rozpoznamy to po osadzającym się białym nalocie na liściach i wierzchu ziemi. Wystarczy zostawić wodę w otwartym naczyniu i odczekać dobę, wtedy będzie już odpowiednia do podlewania i zraszania. Na liściach pieniążka łatwo osadza się kurz, zatem warto regularnie go ścierać miękką, wilgotną ściereczką, inaczej zatyka on pory w liściach, a to również wpływa na wzrost. Liście będą pięknie błyszczeć, jeśli przetrzemy je odgazowanym piwem lub mieszanką z kilku kropelek olejku neem, kropli płynu do naczyń i 300 ml wody. Taka mikstura działa również odstraszająco na owady.
Przekazujemy szczęście dalej! Pieniążka bardzo łatwo rozmnożyć.
Sadzonki wyrastają prosto z korzeni, przebijając się przez ziemę. Gdy będą miały 4-6 liści możemy je odciąć czymś ostrym i ukorzeniać w wodzie. Bardzo szybko wypuszczają własne korzonki. Pamiętajmy, że pieniążka nie przycinamy, np. wierzchołków. Nie da się go w ten sposób kształtować, co więcej to bardzo osłabia roślinę. Pieniążek lubi nawożenie, ale tylko od marca do września. Idealny będzie biohumus lub wieloskładnikowy nawóz mineralny. I na koniec warto podkreślić, że jest to roślina zupełnie bezpieczna dla domowych pupili.