Jak przygotować hortensję na zimę?

Krzewy ozdobne uprawiane w naszych ogrodach są całkiem dobrze przystosowane by przetrwać w naszym klimacie. Jednak niektóre z odmian Hortensji różnią się mrozoodpornością. Podpowiadamy więc jak zabezpieczyć je przed zimą.

Suszone kwiaty hortensji przykryte śniegiemSuszone kwiaty hortensji przykryte śniegiem Fot. Pixabay

Szczególnie wrażliwe na przemarzanie są hortensje ogrodowe, piłkowane i hortensje dębolistne. Zawiązują one pąki kwiatowe latem, rok przed ich kwitnieniem. Dlatego są one szczególnie narażone na przemarznięcie zimą, a wtedy nie zakwitną w kolejnym roku. Zapobiec temu może odpowiednie zabezpieczenie tych roślin przed zimą. 

Kiedy zabezpieczyć hortensje na zimę? 

Zabezpieczanie hortensji na zimę rozpoczynamy gdy gleba przemarznie na głębokość ok 3 cm. Oznacza to, że najczęstszym miesiącem na wykonanie prac ochronnych jest listopad. Gdy zbyt wcześnie osłonimy rośliny, podniesie to zbytnio temperaturę gleby i przedłuży wegetację roślin, co w przypadku późniejszych przymrozków będzie jeszcze bardziej niebezpieczne dla naszych roślin. 

Zanim przystąpisz do okrywania hortensji na zimę, wytnij suche pędy rośliny. 

Kopczykowanie hortensji

Jednym z prostszych sposobów zabezpieczenia hortensji na zimę jest zabieg kopczykowania, czyli przykrycie krzewu kopczykami z kory drzew i torfu. Dodatkową zaletą tej metody, jest ściółkowanie gleby na wiosnę, przy rozgarnianiu kopczyka. Chroni to roślinę przed rozwojem chwastów i utratą wody. 

Okrywanie hortensji za pomocą agrowłókniny

Gdy zależy nam na szczególnej ochronie kwiatowych krzewów hortensji warto zdecydować się na owinięcie krzewu kilkoma warstwami tkaniny. Najlepiej w tym celu sprawdzi się biała agrowłóknina, która przepuszcza powietrze oraz wodę, ale jednocześnie chroni przed przemarzaniem rośliny. 

Copyright © Agora SA