Inspirujące pomysły na praktyczną jadalnię

Jadalnia to wizytówka każdego domu. Stylowe wnętrze potrzebuje praktycznej i pięknej aranżacji, by wygodnie spożywać posiłki oraz spędzać czas z rodziną i znajomymi. Na czym skupić uwagę? Jakie zabiegi aranżacyjne są najbardziej praktyczne?

Współcześnie jadalnie najczęściej są otwarte na salon i kuchnię. Te przestronne wnętrza w nowoczesnym stylu cechuje minimalizm i jasne barwy. Jak zaaranżować nowoczesną jadalnię, która będzie praktyczna i stylowa?

Jak rozpocząć planowanie jadalni?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duża jest przestrzeń, w której planujemy urządzić jadalnię oraz ile osób będzie z niej korzystać. Warto również przemyśleć czy w jadalni będziemy jedynie spożywać posiłki, czy będzie ona również miejscem pracy i zabaw. 

Jak dobrać kolory do nowoczesnej jadalni?

Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz charakteryzuje się stonowanym zestawem kolorów. Neutralne biele i szarości warto jednak przełamać kolorystycznymi akcentami, np. meblami i dodatkami. Dobrym pomysłem w nowoczesnym wnętrzu będzie również wyróżnienie jednej ze ścian - można ją pokryć tapetą w proste, geometryczne wzory, pomalować farbą w intensywnym kolorze, lub na przykład wyłożyć cegłą. 

Drewniany stół okrągłyDrewniany stół okrągły Fot. Ceneo

Wnętrze jadalni zaaranżowane koloremWnętrze jadalni zaaranżowane kolorem Fot. Ceneo

Wybór stołu do jadalni

Sercem jadalni jest stół. Dlatego warto go wybrać z odpowiednią starannością. W jakim przypadku zdecydować się na stół kwadratowy, a kiedy lepiej postawić na okrągły?

Stół kwadratowy - jest zdecydowanie najbardziej poręczny, nie zajmuje zbyt dużo miejsca i zmieści się nawet w małej jadalni. Jest dobrym pomysłem, jeśli szukamy stołu, który możemy umieścić przy ścianie. 

Stół prostokątny - większy niż kwadratowy, zapewnia miejsce do siedzenia dla około 6 osób. W przypadku większego metrażu w domu, warto postawić na stół prostokątny. Decydując się dodatkowo na model rozkładany możemy zapewnić miejsce przy stole nawet dla 12 osób. 

Stół owalny - mebel bez kantów ułatwia poruszanie się wokół, jest wygodnym rozwiązaniem w większym wnętrzu, szczególnie gdy postawimy go w centralnym punkcie pomieszczenia. Jest to reprezentacyjne rozwiązanie, które łączy zalety stołów okrągłego oraz prostokątnego.

Stół okrągły - reprezentacyjny model stołu w jadalni, najlepiej sprawdza się w centralnym miejscu pomieszczenia w dużym i przestronnym wnętrzu. 

Stół to jednak nie wszystko, w jadalni potrzebujemy również krzeseł. Wybór odpowiednich do stylu wnętrza jest ważny, ale warto zwrócić uwagę na ich wygodę, szczególnie gdy jadalnia ma być jednocześnie miejscem pracy i zabawy. 

Szklane i przezroczyste stoły oraz krzesła oraz marmur i złotoSzklane i przezroczyste stoły oraz krzesła oraz marmur i złoto Fot. Ceneo

Więcej o: