Minimalistyczna sypialnia - jak ją urządzić?

MATERIAŁY PRASOWE
09.09.2022 09:04
Minimalizm zyskuje na popularności, przez co jest coraz częściej spotykany w domach oraz mieszkaniach. Ponieważ wnętrze minimalistyczne cechuje prostota, uporządkowanie i funkcjonalność, to świetnym pomysłem będzie urządzenie w tym stylu swojej sypialni. W sypialni minimalistycznej powinno znaleźć się wszystko to co niezbędne i nic poza tym. Taka przestrzeń umożliwia komfortowy wypoczynek, zdrowy sen, relaks oraz uporządkowanie myśli.

Minimalistyczne wnętrza są propozycją idealną dla wszystkich tych, którzy pragną aranżacji funkcjonalnej, nowoczesnej, estetycznej oraz spokojnej. Jak urządzić sypialnię w stylu minimalistycznym? Jak powinna wyglądać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Minimalizm w pomieszczeniu sypialnianymMinimalizm w pomieszczeniu sypialnianym Fot. Merkury Market

Minimalizm w sypialni – co oznacza?

Styl minimalistyczny swoje początki miał w aranżacjach skandynawskich, których wnętrza były przestronne, harmonijne i uporządkowane. Dzięki tym cechom minimalistyczne wnętrze daje podstawy do skupienia i relaksu. Nic więc dziwnego, że tak często wykorzystywany jest w sypialniach. Wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu cechuje przede wszystkim prostota, a wszystkie meble oraz dodatki są funkcjonalne i tworzą spójną całość. Sypialnia w stylu minimalistycznym to przede wszystkim ograniczenie dóbr materialnych oraz użyteczność.

Minimalistyczna sypialnia to miejsce dobrze przemyślane, zorganizowane i uporządkowane. Nie jest, jak wiele osób uważa — chłodne i ascetyczne. Nie ma tu jednak miejsca na przesadną dekoracyjność, wybór intensywnych wzorów oraz przepych.  Liczy się za to każdy element wystroju. Uwagę zwraca się na jakość mebli, a nie ich zdobnictwo. Ważne jest dopasowanie poszczególnych przedmiotów do całości aranżacji. Ostatecznie urządzenie sypialni w ten sposób, wprowadzi do niej spokojną atmosferę, która sprzyja relaksowi.

Minimalistyczna sypialniaMinimalistyczna sypialnia Fot. Merkury Market

Jak urządzić minimalistyczną sypialnię?

Sypialnia nawiązująca do stylu minimalistycznego powinna zawierać tylko funkcjonalne meble i niezbędne elementy wyposażenia. Dotyczy to każdego pomieszczenia urządzonego w tym stylu, nie tylko samej sypialni. Nie jest to na pewno dobry wybór dla tych, którzy mają skłonność do gromadzenia różnych, często zbędnych przedmiotów oraz dużej ilości pamiątek. 

W tego typu pomieszczeniach musi się znaleźć oczywiście łóżko, niezbędne meble, stolik nocny, lampki nocne lub duża lampa. Dodatki takie jak poduszki, narzuty, czy dywany powinno się stosować w ograniczonej ilości tylko dla ocieplenia wnętrza. Minimalizm to kwintesencja harmonii i spokoju, a nadmiar wyposażenia i dodatków i może doprowadzić do całkiem odwrotnego efektu.

Najlepszym rozwiązaniem do sypialni w stylu minimalistycznym będą proste formy, faktury, kształty i jasne barwy. Chcąc ożywić nieco pomieszczenie, możesz zdecydować się na zastosowanie intensywnego akcentu w postaci mocniejszego koloru ściany.

Szafy w sypialni minimalistycznejSzafy w sypialni minimalistycznej Fot. Merkury Market

Sypialnia minimalistyczna — Jakie meble?

Pamiętaj, że takie pomieszczenia nie są kreowane dodatkami, a ich ograniczeniem do minimum. Minimalistyczne meble cechuje prosta forma, powierzchnie bez tłoczeń i zbędnych elementów dekoracyjnych.

Nowoczesna minimalistyczna sypialnia to pomieszczenie, którego centralnym punktem będzie łóżko. Najlepiej sprawdzą się modele komfortowe, funkcjonalne, o najwyższej jakości. Sypialnia to miejsce także na postawienie obok łóżka stolików nocnych.  Modne szafy z Merkury Market to doskonały sposób, by schować ubrania, pościel, koce. Jeśli do dyspozycji masz dużo przestrzeni, dobierz praktyczną komodę lub konsolę.

Aby sypialnia była bardziej przytulna, wybierz odpowiednie oświetlenie i tekstylia. Najlepiej sprawdzi się duży dywan i zasłony. Dodatkowo lustra na ścianie powiększą przestrzeń.

Idealny odcień bieli do minimalistycznej sypialni

W minimalistycznych wnętrzach dobrym pomysłem będzie zastosowanie eleganckiej bieli. Nie musi być to jednak typowa biel — może mieć odcień przechodzący w błękit, beż róż, Decydując się na takie jasne kolory we wnętrzu, sprawdzisz, że będzie przytulne. Możesz też sięgnąć po szarości i głębokie betonowe kolory.