Sumak - z pewnością nie jest drzewem iglastym, co warto wiedzieć o tej roślinie?

M Polak
13.09.2022 10:51
Wiemy już z pewnością, że sumak nie jest rośliną iglastą, co więc warto wiedzieć jeszcze o tej roślinie? Jak ją pielęgnować i na co uważać?

Sumak octowiecSumak octowiec Fot. Pixabay

Sumak octowiec, zwany również sumakiem odurzającym, bywa nazywany również zemstą sąsiada. W naturze spotykamy jest we wschodniej części Ameryki Północnej, ale został również bardzo szeroko rozpowszechniony na obu pólkulach. 

Jest to roślina ozdobna o pięknym pokroju, z ozdobnymi kwiatami i przebarwiającymi się liśćmi. Dodatkowo jest on bardzo odporny na mrozy, susze i zanieczyszczenie środowiska, więc dobrze sprawdza się również w miastach. Jest to jednak roślina inwazyjna, która szeroko się rozprzestrzeniła, gdyż była wykorzystywana jako źródło tanin - owocami tej rośliny aromatyzowane są napoje. Jest to również roślina miododajna, a przed laty zdarzało się że była wykorzystywana jako roślina olejodajna i lecznicza, czasami również jako źródło surowca drzewnego. 

Sumak octowiecSumak octowiec Fot. Pixabay

Niestety ta ozdobna roślina, jako okaz inwazyjny ma silną tendencję do tworzenia bardzo intensywnych odrostów korzeniowych, i w szybkim czasie może wytworzyć gęste zarośla. Co gorsza odrosty te mogą rozrastać się nawet na odległość do 10 m. Stąd właśnie sumak zawdzięcza swoją nazwę: zemsta sąsiada. 

By poradzić sobie z tym uciążliwym i trudnym do zwalczenia drzewkiem warto wybierać mniej ekspansywne odmiany oraz systematycznie wykopywać korzenie odrostów. By skutecznie chronić ogród przez rozrastającą się rośliną możemy wypróbować również bariery korzeniowe, które po wkopaniu w ziemię, będą ograniczać rozrost drzewka.