Wiesz kiedy siać trawę na jesień? Zapamiętaj tą zasadę, a zaskoczy cię bujna murawa!

Często to wiosna jest porą, kiedy zakładamy trawnik, w końcu wszystko budzi się wtedy do życia i mamy nadzieję że nasza trawa będzie nas zachwycać już niedługo. Jednak to właśnie jesień jest lepszym momentem by wysiać nasiona trawy. Podpowiadamy kiedy siać trawę i jak zadbać o piękną murawę.

Zadbany trawnik w ogrodzieZadbany trawnik w ogrodzie fot. Shutterstock

Często słyszymy, że najlepiej wysiać trawę na wiosnę, tak by zdążyć przed latem i cieszyć się pięknym trawnikiem. Jednak wpływ na odpowiedni rozwój trawnika ma nie temperatura otoczenia, ale temperatura gleby. Na wiosnę mimo iż temperatura za dnia może być wysoka, nocami mogą zdarzyć się przymrozki, które skutecznie utrudnią nasze starania o piękny trawnik. Ujemna temperatura nocą może spowodować przemarznięcie nasion. Dlatego właśnie jesień, kiedy gleba jest intensywnie jeszcze nagrzana po lecie, temperatury nadal są dodatnie jest lepszym momentem na wysianie nasion trawy.

Wiosna to również okres pylenia traw i chwastów, co może skutkować przeniesieniem nasion wielu innych roślin na świeżo wysiany trawnik, a jak wiemy chwasty często mogą wykiełkować szybciej i stłumić murawę, o którą tak zabiegamy. 

Jesień to zdecydowanie lepszy czas na wysianie trawnika. Najlepiej jest wysiewać nasiona od połowy sierpnia aż do połowy października. W miesiącach tych gleba jest cały czas dobrze nagrzana, a dodatkowo wilgotność w miesiącach jesiennych jest podwyższona, dzięki czemu mamy wręcz idealne warunki do kiełkowania nasion. 

Nie należy obawiać się chłodniejszych dni, nasiona trawy poradzą sobie z kiełkowanie nawet w temperaturze ok 8 stopni Celsjusza, więc nawet gdy przyjdą chłodniejsze noce, nasze nasiona nie powinny ucierpieć.

Wysianie trawy na jesień umożliwi odpowiednie ukorzenienie się trawnika, i powstanie pięknej, gęstej darni, która z łatwością przetrwa zimę i będzie cieszyć nas na wiosnę! 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.