Jak często należy zmieniać pościel? Sprawdź, czy postępujesz właściwie!

MATERIAŁ PROMOCYJNY
15.09.2022 17:28
Pościel, w której śpimy ma z naszym ciałem bardzo bliski kontakt. Jak zatem zadbać o odpowiednią higienę, jak często zmieniać pościel i jak najlepiej ją prać?

Jak często zmieniać pościel?

Najbardziej znana zasada mówi o zmianie pościeli przynajmniej co dwa tygodnie, jednak zależy to również od warunków w naszym mieszkaniu i od domowników. W mieszkaniach i domach, w których możemy cieszyć się czystym powietrzem, gdzie nie gromadzi się nadmiar kurzu, możemy zachować odstępy dwutygodniowe. Jednak gdy mamy psy, koty lub inne zwierzęta domowe, oraz gdy mieszkamy w mieście z dużym zanieczyszczeniem powietrza, może okazać się, że konieczna będzie wymiana pościeli nawet co tydzień. Szczególnie latem, gdy w powietrzu zwykle unosi się więcej kurzu, a dodatkowo upały powodują intensywniejsze pocenie się podczas snu. 

Pościel satynowaPościel satynowa Fot. Marohome

Regularność wymiany pościeli zależy więc też od porządku w domu. Gdy na bieżąco wietrzymy i dbamy o czystość, możemy prać i wymieniać naszą pościel co dwa tygodnie. 

Inaczej sprawa może się mieć w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. Dzieci oraz dziadkowie spędzają w łóżku więcej czasu, więc ich pościel jest bardziej narażona na kontakt z potem, a co za tym idzie - z drobnoustrojami i kurzem. Ich pościel powinniśmy wymieniać i prać zdecydowanie częściej.

Jak prać pościel?

Kwestia wymiany pościeli, to również kwestia jej prania. Jak więc prać pościel, by oszczędzać wodę i energię?

Pościel satynowa może być prana w temperaturze 40 stopni. Co jakiś czas warto jednak przeprać ją w 60 stopniach, dzięki czemu zabijemy więcej bakterii. Pamiętajcie, by nie wrzucać innych ubrań do tego samego prania. 

Cieplejszą pościel flanelową, którą najczęściej wyjmujemy na zimę, pierzemy również w 40 stopniach, pamiętając, by dodać płyn zmiękczający, aby nasza pościel pozostała gładka i miękka. 

Komplety pościeliKomplety pościeli Fot. Marohome

Regularna zmiana i pranie pościeli

Dzięki regularnej wymianie pościeli pozbywamy się potu, włosów i sierści zwierząt, a także martwego naskórka. Każdy kolejny dzień bez wymiany pościeli sprzyja powstawaniu idealnego środowiska do rozwoju bakterii i grzybów, które zagrażają naszemu zdrowiu. 

Spanie w brudnej pościeli może prowadzić do pojawienia się astmy lub alergii oraz wielu chorób skóry. 

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • valmue28

    Oceniono 1 raz 1

    Posciel ekskluzywna, droga, ale piekna. Zeby nie schrzanic artykulu, trzeba bylo skupic sie na uzasadnieniu tejze ceny (jakosc uzytych materialow, unikatowe wzornictwo), a nie wypisywac glupoty o zmianie poscieli i jej praniu, droga/drogi "M"
    I zmienic tytul artykulu na mniej beznadziejny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX