Sypialnia Van Gogha - ten obraz skrywa tajemnice!

Obraz van Gogha - Sypialnia van Gogha oprócz tego, że jest najbardziej rozpoznawalnym dziełem tego artysty, jest również ulubionym obrazem samego Vincenta. Żywe kolory, niezwykła perspektywa i znana wszystkim treść mają odwoływać się do spokoju i relaksu, ale jak jest w rzeczywistości?

Vincent van Gogh - Pokój van Gogha w Arles (III) - 1889r.Vincent van Gogh - Pokój van Gogha w Arles (III) - 1889r. Fot. Pixabay

Obraz Vincenta Van Gogha - Pokój van Gogha w Arles to jeden z najbardziej znanych jego obrazów, a jego historia jest bardzo ciekawa, więc warto dowiedzieć się więcej na temat tego dzieła sztuki postimpresjonistycznej. 

Sam Vincent opisał dokładnie koncepcję tego dzieła w dwóch listach w 1988 roku, które wysłał do swojego brata Theo oraz przyjaciela, również malarza - Gauguina. 

Opis obrazu, który czytamy w liście do Theo brzmi następująco: 

„Tym razem będzie to po prostu moja sypialnia, tylko tu kolor ma decydować o wszystkim i nadawać, poprzez jego uproszczenie, większej wytworności przedmiotom kojarzącym się tu z odpoczynkiem lub w ogóle ze snem. Jednym słowem, patrzenie na ten obraz powinno dać umysłowi, czy raczej wyobraźni, odpoczynek. Ściany są bladofioletowe. Podłoga z czerwonych desek. Drewno łóżka i krzeseł ma kolor żółtego, świeżego masła, pościel i poduszka to bardzo jasna cytrynowa zieleń. Narzuta szkarłatna. Zielone okno. Toaletka pomarańczowa, miednica niebieska. Drzwi w kolorze bzu. I to wszystko – nic więcej – w tym pokoju ze spuszczonymi żaluzjami. Prostokątny kształt mebli raz jeszcze musi wyrażać niewzruszony odpoczynek. Portrety na ścianach, lustro i ręcznik i trochę ubrań. Będę nad tym znów pracował cały dzień, ale widzisz jak prosty to pomysł. Cienie i półcienie są stonowane; jest to namalowane w dowolnych, jednolitych kolorach, jak japońskie odbitki"

Obraz ten miał kojarzyć się z relaksem i upragnionym spokojem, i widać to w każdym fragmencie tego dzieła. Ta prosta symetryczna kompozycja jest oparta na perspektywie zbieżnej, a w całym pokoju w zasadzie nie dostrzegamy bałaganu, który powinien być charakterystyczny dla tego artysty. 

 Obraz ten powstał w kilku wersjach, ale artysta wprowadzał do niego jedynie niewielkie zmiany, które dostrzegamy w delikatnych zmianach palety kolorystycznej oraz w obrazach na ścianach. Ten obraz jest wyjątkowy również dlatego, że jest to jedynie dzieło van Gogha, na którym pokazuje on inne swoje dzieła. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.