Najpopularniejsze gry strategiczne - teraz w nowych odsłonach

Popularne i proste gry mogą być świetną rozrywką na długie godziny i zapewnić emocjonujące zajęcie dla całej rodziny. Mimo swojej prostoty znane wszystkim wersje gier świetnie sprawdzą się podczas długich zimowych wieczorów, a jednocześnie pomogą pracować nad strategicznym myśleniem i zapamiętywaniem.

Yenga

Yenga to gra o niezwykle prostych zasadach - 54 drewniane klocki ułożone po trzy i na przemian formują wieżę. Podczas rozgrywki gracze wyciągają z wieży klocki i układają je na szczycie konstrukcji. Gracz, który swoim nieostrożnym ruchem zburzy wieżę - przegrywa. 

Historia Yengi sięga początków lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to Leslie Scott zaprezentowała grę, w którą grano w jej rodzinnym domu światu. Już w 1984 roku grą zainteresował się amerykański przedsiębiorca i trafiła ona na światowe rynki, stając się popularną rozrywką w wielu domach na całym świecie.

YengaYenga fot. Empikfoto

Kółko krzyżyk 

Kółko i krzyżyk to popularna gra strategiczna dla dwóch graczy, którą najczęściej możemy prowadzić na kartce w kratkę, lub nawet na piasku. Gracze wykonują swoje ruchy na przemian, zajmując kolejne pola i dążąc do objęcia trzech pól w jednej linii, jednocześnie uniemożliwiając to samo swojemu przeciwnikowi. 

Gra przypominająca tę obecnie nam znaną pojawiła się już w pierwszym wieku p.n.e. w starożytnym Rzymie i nazywała się Terni Lapilli. Bardziej popularna nazwa - tic-tac-toe - pojawiła się pierwszy raz w 1884 roku. 

Gra Memory 

Gra Memory, bywa także nazywana grą w pary i powstała pod koniec XIX wieku. Jej celem była praca nad poprawą pamięci, a sama gra została stworzona w Pelman Institute w Londynie. 

Wybieranie kart, które do siebie pasują, jest świetnym ćwiczeniem na zapamiętywanie. 

Gra memory i Piotruś PanGra memory i Piotruś Pan Fot. Empikfoto

Domino

Domino to gra, w której używa się drewnianych lub plastikowych płytek, nazywanych kamieniami. Płytki w domino podzielone są na dwa kwadratowe pola z oznaczonymi oczkami. W najpopularniejszej wersji spotykamy 28 kamieni z kombinacjami liczb od 0 do 6. 

Pierwsze wersje gry Domino powstały w Azji, ale najstarszy komplet został odkryty w ruinach Teb w Egipcie. W Europie gra rozpowszechniła się w XVIII stuleciu.

Piotruś Pan

Popularny Piotruś, nazywany czasem również Czarnym Piotrusiem, to popularna gra karciana, przeznaczona najczęściej dla dzieci, a w pojedynczej rozgrywce może uczestniczyć od 2 do nawet 5 graczy. 

Gra Piotruś Pan ma za zadanie wyrabiać spostrzegawczość oraz uczyć zachowań społecznych i rozwijać skojarzenia. 

Gra DominoGra Domino Fot. empik

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.