Jak odpowietrzyć kaloryfer? Tłumaczymy co zrobić krok po kroku!

Okres grzewczy przed nami, a nie ma nic gorszego niż zapowietrzony grzejnik, gdy wracamy przemarznięci do domu. Jak w prosty sposób odpowietrzyć kaloryfer? Podpowiadamy

GrzejnikGrzejnik Fot. Pixabay

Zimny grzejnik, gdy powinien być ciepły to oczywisty znak, że należy go odpowietrzyć, dzięki temu przywrócimy ciepło w domu.

Jak w najprostszy sposób odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzenie grzejnika nie jest skomplikowane, ale potrzebujemy zawczasu zaopatrzyć się w w płaski wkrętak, lub specjalny kluczyk, który przeznaczony jest do odpowietrzania kaloryfera. Przygotujcie także miskę i ręcznik, który może się przydać, by posprzątać. 

Przed odpowietrzaniem grzejnika warto również zwiększyć ciśnienie w instalacji grzewczej do 1,4 atmosfer, dzięki czemu woda będzie skutecznie wypierać powietrze z grzejnika. 

W pierwszej kolejności pod odpowietrznikiem należy umieścić pojemnik na wodę. Do miski podstawionej pod odpowietrznik spłynie płyn z instalacji. W drugim kroku  za pomocą klucza, lub śrubokrętu odkręcamy śrubę przy odpowietrzniku. Dzięki temu z grzejnika powinno zacząć wydobywać się powietrze i woda oraz stopniowo zacznie spadać ciśnienie, a z naszego wcześniej zapowietrzonego grzejnika zacznie wypływać woda regularnym strumieniem. Następnie zakręcamy śrubę odpowietrznika i upewniając się, że nic już z niego nie cieknie możemy włączyć znowu główny zawór, tak by woda zaczęła płynąć do grzejnika i ustawiamy pokrętło termostatu na maksymalną pozycję. W ciągu kilku minut grzejnik powinien być gorący. 

Więcej o: