Chcesz oszczędzić energię elektryczną? Zwróć uwagę na te domowe sprzęty, a obniżysz rachunki za prąd!

M Polak
22.09.2022 19:00
Te urządzenia zużywają najwięcej energi elektrycznej, gdy chcesz obniżyć rachunki za prąd, koniecznie zwróć na nie uwagę.

Które urządzenia odłączać od prądu?Które urządzenia odłączać od prądu? Fot. Pixabay.com

Inflacja i ciężka sytuacja gospodarcza powoduje wzrost cen energii elektrycznej, z pewnością jesteśmy więc bardziej świadomi tego ile energii zużywamy w domu i zastanawiamy się jak oszczędzać. Które sprzęty zużywają najwięcej energii?

Według ostatnich raportów najgorszymi "złodziejami energii" w naszym domu jest: pralka, suszarka bębnowa oraz zmywarka!. 

Jak świadomie z nich korzystać by zauważyć oszczędności na rachunkach?

Sprzęty te wymagają dodatkowej mocy, by podgrzewać wodę którą potrzebują do działania, co zdecydowanie zwiększa zużycie energii elektrycznej. Właśnie dlatego pralka i zmywarka, a wraz z nimi suszarka bębnowa są najbardziej energochłonnymi urządzeniami w gospodarstwie domowym. 

Według badań zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach, urządzenia takie jak pralka, zmywarka i suszarka bębnowa mogą odpowiadać nawet za 14% średniego rachunku za prąd. 

Pierwszym krokiem by obniżyć kwoty na rachunkach za prąd, jest korzystanie ze specjalnych ekologicznych programów w tych sprzętach. W przypadku pralki będzie to np pranie w niższej temperaturze i mniejsza ilość obrotów. 

Drugim w kolejności konsumentem energii elektrycznej w domu jest sprzęt chłodniczy. W tym wypadku zdecydowanie warto zainwestować w energooszczędne modele, gdyż chłodziarko-zamrażarka chodzi nieustannie. W ciągu roku może ona zużywać 150 do 280 kWh. 

Więcej o: