Efektowna i egzotyczna! Dzięki temu Bromelia zakwitnie!

M Polak
22.09.2022 17:00
Roślina zwana Bromelią lub guzmaną to wyjątkowy okaz, który zakwita jedynie raz, a następnie obumiera. Jej kwiat jest wyjątkowo ozdobny, więc zdecydowanie warto odpowiednio ją pielęgnować by cieszyć się gdy pięknie zakwitnie.

BromeliaBromelia Fot. Unsplash

Bromelia naturalnie rośnie w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej, a wyróżnia ją niesamowity kwiat, który zakwita tylko raz, a następnie roślina zasycha i obumiera. Bromelia to roślina z rodziny ananasowatych, a w Polsce uprawiana jest jako ozdobna roślina doniczkowa. 

Bromelia ma lejkowate rozety liści i w zależności od gatunku wyróżniają się one różnymi kolorami. Spotkać możemy liście zielone, brązowe lub bordowe. Kwiat bromelii to tak na prawdę barwne przykwiatki, które znajdują się wokół drobnych kwiatów właściwych. Przykwiatki układają się w kształcie gwiazdy. 

Jak dbać o Bromelię?

Bromelia wymaga rozproszonego światła, więc najlepiej nie stawiać jej bezpośrednio na parapecie.

Roślina ta najlepiej rośnie na lekkiej i przepuszczalnej glebie, najlepiej w tym przypadku sprawdzi się podłoże dla kaktusów, jednak spotkać możemy się również ze specjalistycznym podłożem dla bromelii. Na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażu, dzięki czemu nie przelejmy rośliny i zapewnimy jej optymalne warunki. 

Bromelię należy podlewać bezpośrednio na podłoże w doniczce, jednorazowo wlewając bardzo niewielką ilość wody. Gdy zakwitnie, należy unikać wlewania wody do lejka z liści. 

Ta egzotyczna roślina wymaga również odpowiedniego nawożenia, specjalistycznymi lub uniwersalnymi nawozami, które zapewnią odpowiednią ilość składników odżywczych. 

Po przekwitnięciu rozeta liściowa bromelii zasycha, ale u jej podstawy wyrastają najczęściej 2 lub 3 młode rozetki, które możemy odciąć i przesadzić do nowej doniczki. 

Więcej o: