Rośliny doniczkowe nie zapadają w sen zimowy, gdyż podczas chłodniejszych pór roku rosną i zmieniają się ich potrzeby. Zobacz, jakie kroki należy podjąć, żeby twoje kwiaty były piękne i zadbane przez cały rok.
W czasie zimy promienie słońca są bezcenne dla roślin doniczkowych. Warto umieścić je przy oknie wychodzącym na południowy wschód. Dzięki temu zieleń będzie miała dostęp do światła dziennego przez maksymalnie długi czas.
Możemy w takim przypadku zastosować metodę sztucznego doświetlania. W dni, kiedy światła jest za mało, możemy włączyć sztuczne światło. Najlepsze do tego sprawdzą się świetlówki, umieszczone w odległości około pół metra od kwiatu. Również można zaopatrzyć się w specjalne lampy doświetlające rośliny, które nie są dużym wydatkiem, a mogą uratować nasze rośliny.
Zimą nasze rośliny domowe, mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Jednocześnie w pomieszczeniach jest dosyć ciepło, co powoduje szybsze parowanie wody z doniczek i wysychanie podłoża. Dlatego trzeba jak najczęściej sprawdzać, czy ziemia nie jest już przesuszona. Najlepiej regularnie podlewać kwiaty tylko raz na dwa tygodnie.
W naszych mieszkaniach, w trakcie okresu grzewczego, wilgotność powietrza jest zazwyczaj bardzo niska i nieodpowiednia dla roślin. Żeby zapobiec suchemu powietrzu w domu, można stosować elektryczne nawilżacze powietrza, wieszać pojemniki wypełnione wodą na kaloryferach albo kłaść na nich wilgotne ręczniki. Dobrym pomysłem jest ustawianie doniczek z roślinami na podstawkach, które należy wypełnić drobnymi kamykami. Wiele roślin można także spryskiwać wodą.
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji roślin doniczkowych jest dbanie o optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Powinna się mieścić w przedziale od 15°C do 18°C. Taka temperatura jest niestety dla nas za chłodna, więc najlepiej obniżyć temperaturę poprzez ustawienie roślin na parapecie. Trzeba jednak sprawdzić, czy kaloryfer, który zazwyczaj jest pod oknem, nie powoduje, że temperatura na parapecie jest wyższa. Najlepiej zrobić kilka prób w całym mieszkaniu przy pomocy termometru i znaleźć najchłodniejsze miejsce.