Jak dbać o domowe paprocie? Masz w kuchni produkt, który może im pomóc

Paprotki są roślinami, których pielęgnacja nie jest skomplikowana. Do jej domowej uprawy wystarczy dołączyć nasz sposób, a będziesz zaskoczony efektem. Ponadto podpowiadamy, jak najlepiej pielęgnować ten kwiat, aby zawsze był piękny i zdrowy.

Paprotki to jedne z najpiękniejszych domowych roślin. Ich pielęgnacja wymaga przestrzegania kilku prostych zasad. Wystarczy, że do uprawy paproci wprowadzisz tę jedną czynność, a twoja roślina szybko ci się odwdzięczy.

Odżywczy wywar dla paproci

Podlewanie kwiatów herbatą przynosi doskonałe efekty, gdyż paprotka podlewana herbatą szybko rośnie. Podlewaj paprocie niesłodzonym wywarem z czarnej herbaty lub naparem z rumianku raz, a nawet dwa razy w tygodniu. Dzięki tej metodzie zadbasz o odpowiednie nawożenie swojej rośliny.

Przy regularnym stosowaniu tej metody paproć będzie zdrowo rosła, a jej liście zyskają piękny, ciemnozielony kolor. Taki herbaciany napar może uratować słabe i mizerne kwiaty i na nowo pobudzić je do życia.

Jak powinno się podlewać paprotkę?

Regularne podlewanie paproci jest podstawą pielęgnacji tej rośliny. Wiele chorób paproci wynika z niedoboru wody. Na szczęście bardzo łatwo można temu zapobiec. Należy podlewać paprotkę regularnie raz lub dwa razy w tygodniu. Podłoże rośliny powinno być stale wilgotne, ponieważ nawet krótkotrwałe przesuszenie może powodować brązowienie liści i ich usychanie.

Zapewnienie paproci odpowiedniego poziom nawodnienia jest niezwykle istotna i pozwala zapobiec pożółknięciu liści. Wystarczy dopilnować, żeby ziemia naszej rośliny była zawsze wilgotna.

Jakie warunki uprawy są idealne dla paproci?

Pielęgnacja paproci polega też na dobraniu im odpowiedniego podłoża. Ziemia do paproci powinna być żyzna i bogata, ale jednocześnie lekka, przepuszczalna, mało gliniasta i zbita. Paprotkę warto regularnie nawozić. Oprócz specjalistycznych nawozów, do pielęgnacji tej rośliny warto używać fusów po czarnej herbacie.

Paprocie lubią miejsca od jasnych do półcienistych. Te rośliny doniczkowe nie powinny być jednak ustawiane w pobliżu grzejników czy innych źródeł ciepła. Ważne jest, żeby zimą temperatura w mieszkaniu, w którym są paprotki, nie przekraczała 20 stopni. Ponadto paprotka doniczkowa lubi regularne zraszanie, natomiast w pomieszczeniach gdzie stoją, zaleca się stosować nawilżacze powietrza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.