Wlej to do storczyka, a roślinka odżyje! Prosty trik z wykorzystaniem domowych produktów

Helena Dziekońska
25.09.2022 08:36
Storczyki zyskały niezwykłą popularność wśród miłośników roślin doniczkowych. Ich pielęgnacja może się wydawać skomplikowana, ale wystarczy sumiennie trzymać się systematycznych, drobnych czynności. Ponadto ten trik ułatwi ci dbanie o twoje storczyki

Storczyki bywają kapryśne, czasem przez długie miesiące nie wypuszczą nawet jednego pączka z kwiatem. Jeśli jednak będziemy wiedzieć, jak o nie zadbać to nasze rośliny będą rosły piękne i zdrowe.

Przepis na prosty i skuteczny trik 

Cytryna zawiera sporo witamin oraz substancji mineralnych, które są pożądane również dla roślin. Ponadto ten owoc ma właściwości bakteriobójcze, zawiera witaminę C oraz witaminy z grupy B i wiele innych cennych substancji, które przyczyniają się do tego, aby kwiaty miały piękne kwiaty i lśniące liście.

Storczyki lubią kwaśny odczyn gleby, a kilka kropel soku z cytryny zakwasi wodę, co wpłynie bardzo pozytywnie na ich rozwój. Przepis na taki zbawienny roztwór jest bardzo prosty, Wystarczy, że do litra przegotowanej i przefiltrowanej wody dodasz łyżeczkę soku z cytryny i taką mieszanką podlejesz swoją roślinę raz w miesiącu. Dzięki regularnemu stosowaniu tego triku kwiaty odzyskują zachwycający wygląd, ich liście stają się bardziej zielone. Natomiast łodygi częściej kwitną i wyrastają z nich nowe kwiaty.

Dlaczego warto przemywać liście storczyka?

Bardzo ważną czynnością pielęgnacyjną jest mycie roślin. Regularne dbanie o czystość liści zapobiega gromadzeniu się na nich kurzu i rozwojowi bakterii. Najlepiej robić to ściereczką z miękkiej bawełny lub zwykłym wacikiem kosmetycznym. Nie zapominamy również o spodzie liści, który również warto przetrzeć.

Jakim roztworem warto przemywać liście? W tej roli również świetnie się nam sprawdzi cytryna z wodą.  Do szklanki z wodą wyciskamy kilka kropel, a następie delikatnie zwilżamy nim chusteczkę lub wacik.

Jak poprawnie podlewać storczyki?

Żeby rosły zdrowo, ważne jest, żeby je podlewać regularnie, czyli raz w tygodniu, najlepiej rano. Optymalna częstotliwość tej czynności mieści się w przedziale od 3 do nawet 16 dni. Najprostszą metodą na sprawdzenie wilgotności storczyków jest włożenie palca w ziemię. Suche oznacza, że nadeszła pora na podlewanie.

Poprawne podlewanie storczyków polega na wlaniu wody do miski, w której umieścimy doniczkę z kwiatem. Dzięki temu w ciągu dnia odparuje nadmiar wody i w ten sposób roślina pobierze w swoim tempie potrzebną jej ilość wody. 

Więcej o: