Refleksja nad klimatem, ekonomią i społeczeństwem - czyli wystawa Antropocen w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK

Architektura, którą podziwiamy każdego dnia, która zdecydowanie jest użyteczna jest również odpowiedzialna za 1/3 światowej emisji CO2. To właśnie przemysł budowlany jest w głównej mierze odpowiedzialny za zmiany klimatu. Jeszcze do 27.11.2022 możecie zoabczyć wystawę i projekty, które wpływają na środowisko życia na ziemi.

Architektura jaką obserwujemy w obecnej skali zaburza naturalne cykle w przyrodzie oraz emituje ogromne zanieczyszczania, a jednocześnie bez niej nie wyobrażamy sobie sobie współczesnego świata i życia. 

Wystawa w Zodiaku to okazja by zapoznać się z przykładami, które ukazują kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej oraz by zrozumieć rolę architektury w przyszłości świata. Autorzy wystawy starają się zaprezentować współczesne oraz historyczne projekty, które wpływają na środowisko. 

Antropocen to era człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna (mówi o sile wpływu człowieka) i krytyczna wobec stanu współczesnego świata. Chcemy jednak, by osoby ją odwiedzające, nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu. Struktura tej ekspozycji opiera się na diagramie ekonomii obwarzanka – kompasu na XXI wiek. Wewnętrzną granicą obwarzanka wyznacza podstawa społeczna, czyli minimalne warunki godnego życia człowieka, zewnętrzną – pułap ekologiczny, czyli planetarne granice w obszarach krajobrazu, bioróżnorodności, wody, klimatu, przekształcania gruntów i zanieczyszczeń, których przekroczenie pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla przyrody. Pomiędzy tymi dwiema granicami może się znaleźć bezpieczna i sprawiedliwa przestrzeń dla ludzkości. I to w niej widzimy pole do działania architektury.

Wystawa potrwa do 27.11.2022 w:  Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha" 4 w Warszawie. 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.