Koce są niezastąpione w jesienne i zimowe wieczory. Wybraliśmy dla was najciekawsze propozycje!

Ciepły, bawełniany koc to idealny przyjaciel na chłodne jesienne i zimowe wieczory. Jak dobrać koc do wnętrza i jaki najlepiej wybrać, by zapewnił nam ochronę przed chłodem? Skąd wzieły się koce? Na te wszystkie pytania spieszymy z odpowiedzią.

Koc - historia, która rozpoczyna się już w początkach cywilizacji

Koce znane były naszym przodkom od zawsze. Początkowo, grzejąc się przy ogniskach, okrywali się skórami zwierząt, które pełniły funkcję dzisiejszych koców. Archeolodzy badający starożytne stanowiska znajdowali również zszywane skóry, które jeszcze lepiej spełniały swoją funkcję i pozwalały na szczelne przykrycie się i ogrzanie. 

Starożytność to moment, w którym dzięki poznanej technologii obróbki skór zaczęły powstawać koce z owczej skóry. Rozwijały się też umiejętności produkcji wełny. Dzięki temu fenickie miasta zasłynęły z produkcji wysokiej jakości wełnianych koców. Rozwój rzemiosła w starożytnym Rzymie wpłynął na początki produkcji ciepłych koców z bardzo grubej tkaniny.

Ogromną rolę odegrały również Chiny, które są szeroko znane z wytwarzania jedwabiu, a przy tym właśnie jedwabnych koców, które były przeznaczone głównie dla bogatych i uprzywilejowanych osób. 

W Europie lub Rosji do połowy siedemnastego wieku koce tkane były jedynie na domowych krosnach. Zajmowało to dużo czasu i było bardzo pracochłonne, w związku z tym wyroby również były dostępne jedynie dla bogaczy i szlachty. Dopiero rozwój manufaktur i masowej produkcji pozwolił na obniżenie kosztów, dzięki czemu koce trafiły do zwykłych obywateli. 

Koce odpowiadają na naszą pierwotną potrzebę ciepła i przytulności, więc nic dziwnego że znamy je prawie od zawsze. Obecnie jednak ich wybór jest ogromny i są dostępne dla każdego. 

Koce bawełnianeKoce bawełniane Fot. Marohome

Jak dobrać koc do aranżacji wnętrza?

W nowoczesnym wnętrzu najlepiej sprawdzą się gładkie i proste koce, które warto dobrać kolorem do barwy przeważającej we wnętrzu. Ciekawym rozwiązaniem może być również wybór koca w intensywnym kontrastowym odcieniu, który ożywi pomieszczenie. 

W stylu boho, który jest przeciwieństwem minimalizmu cenne jest wykorzystanie naturalnych kolorów oraz dodatkowych akcentów graficznych - warto więc postawić na dodatkowe wzory, frędzle i naturalne odcienie. Jednak końcowy efekt powinien wyglądać na niezamierzony, a wszystkie dodatki sprawiać wrażenie wybranych przez przypadek. 

W stylu skandynawskim dobrze sprawdzą się koce w kratę. One sprawią że przytulne wnętrze będzie prawdziwie ciepłe i nabierze skandynawskiego charakteru. Bawełniany koc w kratę lub beżowe pasy w jasnym wnętrzu, pełnym naturalnego drewna, będzie idealnym dodatkiem. 

Narzuty na łóżkoNarzuty na łóżko Fot. Marohome

Najcieplejsze koce to te z naturalnych materiałów, takich jak bawełna i wełna. Mimo tego, że są ciepłe i zapewniają odpowiednie otulenie, umożliwiają również przepływ powietrza, dzięki czemu nie pocimy się pod nimi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA