Jak pozbyć się myszy z domu? Poznaj najskuteczniejsze sposoby!

Agnieszka Hasiec
28.09.2022 12:11
Relacje ludzi z myszami należą do dość napiętych. Gryzonie co roku odwiedzają przydomowe piwnice, a stamtąd często probują dostać się do naszych domów. Choć to niewielkich rozmiarów stworzenia o niepozornym wyglądzie, potrafią narobić wiele szkód.

Jak pozbyć się myszy z domu?Jak pozbyć się myszy z domu? fot. pexels

Co przyciąga myszy do naszych domów?

Aby nie dopuścić do sytuacji, w której myszy znajdują się w naszych piwnicach, domach czy samochodach, warto wiedzieć, co je do nas przyciąga. Kiedy na dworze robi się chłodno, myszy zaczynają szukać ciepłego schronienia. Sprawdźmy, czy w naszych dachach, listwach, instalacjach nie ma dziur i nieszczelności, przez które gryzonie z łatwością wedrą się do środka i założą gniazdo. Ewentualne ubytki w mieszkaniu warto zagipsować. Zwróćmy uwagę, szczególnie w piwnicach, na składowaną żywność. Przy panujących na zewnątrz przymrozkach, gryzonie będą poszukiwały żywności właśnie u nas. Nigdy nie trzymajmy w takich miejscach żywności zepsutej oraz szczelnie niezabezpieczonej. Myszy przyciągają także śmieci. Dbajmy o czystość. 

Najskuteczniejsze sposoby na odstraszenie myszy 

Niestety, środki zapobiegawcze nie zawsze wystarczają. Nie mamy pełnej kontroli nad pojawieniem się myszy w naszych domach. Co należy zrobić, kiedy już dojdzie do takiej sytuacji?

Istnieje kilka gatunków roślin, których zapachu myszy nie nie znoszą. Posadźmy wokół domu lub w doniczkach miętę, lawendę, dziki rumianek, dziewannę czy kwiat wrotyczu. 

Odstraszająco na myszy działa ocet. Sprzątajmy zatem z użyciem tego składnika. 

Możemy skorzystać z żywołapek na myszy. To sposób na humanitarne rozprawienie się ze szkodnikiem. 

Na rynku dostępne są również elektryczne odstraszacze wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Zwierzęta nie są w stanie tolerować takiego rodzaju dźwięków przez dłuższy czas.

Każdy właściciel kota przyzna, że myszy nie zagrzeją długo miejsca w takim domu. 

Więcej o: