Jak wyczyścić szybę w kominku? Jest na to prosty i tani sposób

Agnieszka Hasiec
01.10.2022 08:00
Kominek, oprócz ważnej funkcji dawania ciepła, jest wspaniałą dekoracją naszego salonu. Niestety wraz z jego użytkowaniem na ściankach zaczyna zbierać się osad, a szyba staje się przyciemniona i nieestetyczna.

Jak wyczyścić szybę w kominku?Jak wyczyścić szybę w kominku? fot. pexels

Popularność kominków wciąż rośnie. Nie możemy się temu dziwić. Dzięki takiego rozwiązaniu możemy cieszyć się ogniem w domowym zaciszu. Jesienne i zimowe wieczory spędzone  przed kominkiem to magia. Niestety szyba w kominku podatna jest na zabrudzenia, a naszą rolą jest zadbanie o czystość urządzenia. 

Sposoby na brudną szybę w kominku

Do wyczyszczenia szyby kominka, wystarczy przetarcie jej wilgotną szmatką, a następnie spryskanie  płynem do mycia szyb kominkowych. Wycieramy wszystko do sucha ręcznikiem papierowym lub gazetą i gotowe!

Na trudny do usunięcia smolisty nalot na szybie sprawdzi się alkohol. Polejmy nim brudne miejsca. 

Możemy wypróbować też domowy sposób, który nie kosztuje ani złotówki! Nabierzmy na szmatkę lub ręcznik papierowy trochę białego popiołu z paleniska, po czym wetrzyjmy w zabrudzenie. Popiół w połączeniu z substancjami smolistymi zbryla się i w prosty sposób pozbędziemy się brudu. Uważajmy jednak na ostre drobinki, które mogą znajdować się w popiele. 

W jaki sposób zapobiegać okopceniu szyby?

Przede wszystkim unikajmy palenia w kominku mokrym drewnem. Regularnie czyśćmy kominek, sprawdzajmy też stan instalacji. 

Więcej o: