Dom z kontenerów. Sposób na szybkie budowanie

Dom z kontenerów jeszcze do niedawna brzmiał jak nierealistyczny wymysł. Obecnie coraz więcej osób na świecie przekonuje się do takiego rozwiązania. Czy w Polsce można postawić dom z kontenerów, w dodatku bez pozwolenia na budowę?

dom z kontenerówdom z kontenerów fot. shutterstock

Domy kontenerowe - jak to się zaczęło?

Zainteresowanie domami z kontenerów pojawiło się wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej. Rosnące ceny materiałów budowlanych również wywarły wpływ. Kontenery morskie po kilkunastu latach użytkowania stają się materiałami odpadowymi, a wtedy mają szansę zostać zamienione w domy mieszkalne czy lokale usługowe. 

Coraz więcej firm podejmuje się przeróbek kontenerów morskich na domy z prawdziwego zdarzenia. Pojawiają się wciąż nowe pomysły na ocieplanie domów kontenerowych oraz zaaranżowanie ich w sposób funkcjonalny i estetyczny. A wymaga to przemyślenia, gdyż w domu z kontenera o niewielkich rozmiarach, cenny jest każdy metr. 

Domy z kontenerów - o czym warto wiedzieć przed budową?

Dom z kontenera można postawić bez pozwolenia na budowę. Musi być parterowy, o powierzchni nieprzekraczającej 35m2 i rekreacyjnym charakterze. Warto jeszcze przed zakupem pomyśleć nad fundamentem pod taki dom oraz ociepleniem. Kontenery morskie nie spełniają bowiem żadnych norm izolacyjności termicznej czy akustycznej. Do rozważenie będzie także elewacja - czy tylko odmalujemy blachę, położymy tynk, a może wykonamy okładzinę z desek lub systemowych paneli. 

Do zaprojektowania pozostaje wnętrze. Należy pamiętać, że przyłącza instalacyjne kontenerowego domu wykonuje się przed pracami wykończeniowymi. 

Szacuje się, że koszt używanego kontenera to minimum ok. 6 tys. zł. To naprawdę niewiele. Warto zatem rozważyć dom z kontenerów jako alternatywę dla tradycyjnego. Dom z jednego kontenera można postawić nawet w 4 tygodnie. Oszczędności finansowe i czasowe mogą być spore.

Więcej o: