Funkcjonalna kuchnia bez górnych szafek? To możliwe!

Agnieszka Hasiec
02.10.2022 08:00
Górne szafki nad blatem to stały element planowania kuchni. Stwarzają cenne miejsce do przechowywania. Sprawiają, że kuchnia jest zorganizowana, pomagają zachować ład. Nie zawsze jednak istnieje możliwość zamontowania wiszących szafek w przestrzeniach kuchennych.

Jeśli nie mamy możliwości powieszenia nad blatem szafek, bo np. ściana jest ze skosami lub znajduje się tam okno, a może świadomie rezygnujemy z takiego rozwiązania, wybierając otwarte półki, a na nich piękne dekoracje, warto dobrze przemyśleć kwestię przechowywania. 

kuchnia bez górnych szafekkuchnia bez górnych szafek fot. pexels

Problem przechowywania rozwiązany!

Rezygnując z szafek nad blatem, tracimy miejsce do przechowywania. Zazwyczaj w górnych szafkach trzymamy kubki, filiżanki czy zastawę obiadową. Gdzie zatem umieścić przedmioty?

Dobrym pomysłem jest stworzenie na jeden ze ścian wysokiej zabudowy. Słupki od podłogi do sufitu pomieszczą nie tylko sprzęty AGD do zabudowy, ale i wszystkie niezbędne akcesoria kuchenne.

Jeśli dysponujemy nieco większą kuchnią, warto zdecydować się na wyspę kuchenną. Zyskamy dodatkowy blat do pracy, a pod nim miejsce do przechowywania. Wizualnie kuchnia nabierze lekkości. 

Zamiast górnych szafek 

Zamiast górnych szafek możemy powiesić wieszak na akcesoria kuchenne lub półki na drobiazgi, a ścianę wyłożyć np. ciekawymi płytkami, tapetą, dekoracyjną mozaiką czy cegłą. Możemy zdecydować się na stworzenie galerii zdjęć czy plakatów nad dolnymi szafkami. To świetne miejsce na wyeksponowanie ozdobnej ceramiki. 

Więcej o: