Ta wystawa w muzeum w Krakowie podbija Instagram. Co na niej zobaczymy i dlaczego warto ją zobaczyć?

Wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP" możemy zobaczyć jeszcze do lutego 2023 roku, to ukazanie różnorodności, dynamiki i oryginalności polskiego modernizmu! Dlaczego warto odwiedzić tą wystawę i za co ją pokochaliśmy?

Uczennice Szkoły Gimnastyki Nowoczesnej Stanisławy Pohlówny we Lwowie - wystawa Nowy Początek. Modernizm II RPUczennice Szkoły Gimnastyki Nowoczesnej Stanisławy Pohlówny we Lwowie - wystawa Nowy Początek. Modernizm II RP Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa Nowy Początek, Modernizm II RP w niezwykle ciekawy i drobiazgowy sposób pokazali modernizm w Polsce w okresie międzywojennym. 

Wystawa przynosi nowy obraz pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym. Modernizm tym razem nie oznacza stylowego schematu, prób naśladowania sztuki zachodniej, ani tego co wyłącznie nowe, ani nawet ograniczenia się do sztuki samej. Pokazujemy modernizm jako wielostronną reakcję na modernizacyjne procesy, które przynosiły, jak oceniano, technologiczny postęp i społeczny rozwój, ale zarazem fizyczną i duchową degradację.

Tak Muzeum Narodowe w Krakowie oraz autorzy wystawy opisują przygotowaną ekspozycję. 

Na samej wystawie możecie zobaczyć ponad 500 obiektów, ale oprócz dzieł sztuki zaprezentowane są również plakaty, tkaniny i przedmioty codziennego użytku z lat 20 i 30! To prawdziwa gratka dla fanów modernizmu i nie tylko. 

Okres po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, to jeden z najbardziej rozwojowych okresów w dziedzinie sztuki, architektury i projektowania. To właśnie wtedy dzięki wyjątkowym projektantom i artystom poznaliśmy odpowiedzi na takie pytania jak między innymi: 

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Jak budować funkcjonalne miasta? To wtedy największą popularność przeżywały uzdrowiska i sanatoria. Okres międzywojnia to wspaniałe programu modernizacyjne państwa Polskiego, które w wyjątkowy sposób zostały pokazane na wystawie w Krakowie. 

 

Międzywojnie to okres nadejścia wielkiej fali modernizacji, która odmieniła nie tylko polskie, ale również europejskie społeczeństwo. Proces unowocześniania świata, który rozpoczął się w latach 20 jest również postrzegany jako destrukcja tradycyjnych struktur społecznych i destrukcja środowiska naturalnego. Elementy wystawy ukazują nowe i ciekawe spojrzenie na okres modernizmu w II RP. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA