Żelazna roślina domowa - czyli roślina, która sprawdzi się lepiej od sztucznych kwiatów w domu

M Polak
03.10.2022 17:05
Jeśli nie macie ręki do roślin, a wszystkie wasze doniczki po kilku tygodniach są jedynie domem dla suchych resztek kolejnego uschniętego okazu, który zdecydowaliście się przynieść do domu. Ta roślina będzie dla was wybawieniem, wytrzymuje długie okresy suszy i jest łatwa w pielęgnacji.

Sansewieria cylindrycznaSansewieria cylindryczna fot. shutterstock

Sansewieria to wieloletnie, tropikalne i zimozielone sukulenty z rodziny agawowatych. Jest to roślina od lat często spotykana we wnętrzach i wyróżnia się długimi, mieczowatymi liśćmi. 

Ta łatwa w uprawie roślina, bywa nazywana "żelazną", preferuje suszę i wytrzymuje nawet kilka miesięcy bez kropli wody! Świetnie sprawdzi się dla osób, które nie mają ręki do kwiatów i zapominają o podlewaniu roślin. Ten liściowy sukulent magazynuje wodę w liściach, dzięki czemu może tak długo wytrzymywać bez podlewania. 

Sansewieria może wytrzymać trudne warunki, poradzić sobie z suszą, a także nie poddać się niewprawnemu ogrodnikowi, jednak potrzebuje ona solidnej bazy. Dzięki odpowiedniemu podłożu będzie silna i odporna. Sansewieria potrzebuje żyznej i ciężkiej gleby, najlepiej z dodatkiem kompostu lub gliny. 

W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie rośliny, by nie przelać jej gdy potrzebuje mniej wilgoci. Na spodzie doniczki konieczny jest również drenaż, który pozwoli nam uniknąć zastojowi wody i ochroni korzenie przed gniciem. 

Sansewieria powinna być podlewana umiarkowanie raz na 2 tygodnie, a zimą raz na 3 tygodnie. W okresie letnim warto zadbać o jej nawożenie. Najlepiej w tym celu zastosować płynny nawóz dla roślin doniczkowych, którym warto zasilać sukulenta co około 3 tygodnie. Młode okazy powinny być przesadzane raz na dwa lata, by umożliwić im zdrowy rozwój. Liście sansewierii nie powinny być nabłyszczane, a kurz najlepiej oczyszczać jedynie wilgotną szmatką. 

Więcej o: