Dywan pełni we wnętrzu funkcję ozdobną, i wpływa na aranżację wnętrza, ale powinniśmy również skupić się na aspektach praktycznych. W przypadku gdy mamy w domu alergika, wybór dywanu z krótkim włosiem, który można łatwo uprać będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli zadbać o czystość dywanu.
Dywany znamy już prawdopodobnie od ponad tysiąca lat, a pierwsze przykłady sztuki tkania dywanów odkryte zostały w Azji Środkowej. Nasi przodkowie prowadzący koczowniczy tryb życia potrzebowali ochrony przed chłodem, a dywany stały się również elementem ozdobnym w ich namiotach.
Dywany wytwarzane były na krosnach, a pierwsze z nich były jedynie prostą konstrukcją wykonaną z dwóch drewnianych belek, między którymi rozpinano nici osnowy. Konstrukcja ta dzięki swojej prostocie umożliwiała prosty transport na nowe miejsce obozowania.
Dywany tradycyjne składają się z trzech głównych elementów: osnowy, wątku i runa.
Wątek to układ nitek tworzących tkaninę, ułożony jest poprzecznie, w przeciwieństwie do osnowy, czyli drugiego układu nitek, który ułożony jest prostopadle do wątku. Runo to włókna dywanu, jednak mogą być one różnie splecione. I to właśnie od rodzaju splotu zależy finalny wygląd dywanu.
Dywany bawełniane są dostępne w wielu kolorach i rozmaitych wzorach, dzięki temu możemy dopasować je do wielu styli aranżacji wnętrz. Czy to styl glamour, czy eklektyczne wnętrze wymagające kolorowych ornamentów, czy nawet proste minimalistyczne wnętrze, dzięki różnorodności dywanów dopasujemy je do każdego stylu.
Dużą zaletą dywanów bawełnianych jest ich antystatyczność , dodatkowo są one łatwe w czyszczeniu, a mniejsze modele z łatwością upierzemy w pralce.
Bawełniane dywany nie pochłaniają również zapachów, a ich produkcja jest bardziej ekologiczna niż dywanów wytwarzanych ze sztucznych materiałów.
Gdy zależy ci na odświeżeniu swojego wnętrza, a także by z łatwością prać i czyścić dywan wybór dywanu bawełnianego będzie dobrym pomysłem.