Łazienka na poddaszu - sposoby na aranżację

Agnieszka Hasiec
04.10.2022 16:00
Łazienka na poddaszu to marzenie wielu osób. Często jednak pomieszczenia na poddaszu mają liczne skosy. Warto dobrze zaplanować układ takiej łazienki, aby pozorne wady zmienić w atuty.

aranżacja łazienki na poddaszuaranżacja łazienki na poddaszu fot. shutterstock

Od czego zacząć urządzanie łazienki na poddaszu?

Decydując się na aranżację łazienki na poddaszu, warto przyjrzeć się kilku kwestiom. W przypadku poddasza ze skosami, istotne jest jak duża powierzchnia znajduje się poniżej granicy przyjmowanej jako ok. 190 cm. Znaczenie ma wysokość ścianki kolankowej, najniższej w pomieszczeniu. Jej wysokość będzie wpływała na ustawienie sprzętów. Jeśli nie przekracza 1 m, urządzenia będą musiały być od niej odsunięte. 

Łazienka ze skosem? To nie problem!

Praktycznym sposobem na zaaranżowanie przestrzeni pod skosem jest umieszczenie tam wanny. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wysokości przed wanną na swobodne wejście. Skosy często posiadają okna. Warto ustawić wannę w taki sposób, by nie utrudniała nam późniejszego dostępu do okien. Jeśli metraż łazienki nam na to pozwala, możemy zdecydować się na wannę wolnostojącą. Wraz z baterią wolnostojącą przemieni łazienkę w salon kąpielowy. 

W przypadku gdy spadek dachu znajduje się nie tylko po jednej stronie, producenci wyposażenia wychodzą nam na naprzeciw. Na rynku dostępne są kabiny oraz drzwi prysznicowe ze ściętą obudową. 

Aranżacja z wanną wolnostojącąAranżacja z wanną wolnostojącą fot. pexels

Spełnijmy marzenia o salonie kąpielowym 

Tym, co dodaje uroku łazience na poddaszu, jest naturalne światło wpadające przez okna dachowe. Efekt rozświetlenia przestrzeni nie tylko wspaniale prezentuje się wizualnie, doświetla wnętrze, ale i zapewnia dodatkowe ocieplenie. W niskiej, ale o sporym metrażu łazience na poddaszu znajdzie się dość miejsca na dwie umywalki obok siebie. Jeżeli zawsze marzyliśmy o pokoju kąpielowym - na takiej przestrzeni możemy zrealizować nasze marzenia. Dodajmy miękkie siedzisko, biokominek, a może nawet znajdziemy na poddaszu miejsce na saunę? Do tego ozdobna mozaika, fototapeta z kojącym widokiem, drewniana lub kamienna okładzina ścienna i mamy salon kąpielowy jak z okładki czasopism. 

Więcej o: