Jak samemu założyć ogród deszczowy? Podpowiadamy jak go przygotować i jakie rośliny wybrać

Woda jest niezbędna w naszym ogrodzie, jednak ostatnie zmiany klimatu, które powodują gwałtowne ulewy i susze uniemożliwiają zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego. By temu przeciwdziałać, warto magazynować wodę opadową, dobrym sposobem będzie założenie ogródka deszczowego. Podpowiadamy jak zaprojektować i wykonać ogródek deszczowy przy domu.

Jak założyć ogród deszczowy?Jak założyć ogród deszczowy? Fot. Pixabay

Ogród deszczowy to rodzaj rabaty, która może zostać założona na podłożu o podwyższonej przepuszczalności. W ogrodzie deszczowym należy zasadzić rośliny które mają zdolność magazynowania i filtrowania wody opadowej. Ogród deszczowy ma za zadanie zebrać spływającą wodę deszczową, przefiltrować, i jak najdłużej zatrzymać, a także przekazać ją do głębszych warstw ziemi.

Jaką funkcję pełnią ogrody deszczowe? Czy warto je zakładać?

Ogrody deszczowe zmniejszają powierzchniowy spływ wody, a także oczyszczają wodę deszczową z zanieczyszczeń. Dzięki temu wspomagają one nas w walce z podtopieniami oraz obniżaniem poziomu wód gruntowych. Ogród deszczowy może poprawić mikroklimat w najbliższym otoczeniu. 

Ogrody deszczowe zatrzymują ponad 30 %więcej wody opadowej niż trawnik, dzięki czemu mają również możliwość usuwania zanieczyszczeń i osadów znajdujących się w wodzie opadowej, 

Jak założyć ogród deszczowy?

Ogród deszczowy najłatwiej zaprojektować w pobliżu wylotu rynny, dzięki temu z pewnością zaopatrzymy go w wodę. Wielkość ogrodu jest zależna od wielkości odwadnianej powierzchni, najprościej jest przyjąć że optymalna wielkość ogrodu deszczowego to 2% odwadnianej powierzchni. 

Pierwszym krokiem by wykonać ogród deszczowy jest wykonanie wykopu o głębokości od 50-100 cm, a następnie układamy kolejne warstwy podłoża.  Pierwszą warstwą powinna być 20 centymetrowa warstwa kruszywa, następnie ok 15 cm żwiru i około 10 cm piasku. Na samej górze należy usypać warstwę z mieszanki urodzajnej ziemi ogrodniczej i piasku. 

Warto również zadbać o montażu przelewu, który odprowadzi nadmiar w przypadku gwałtownych ulew. 

Rośliny do ogrodu deszczowego

W ogrodzie deszczowym rośliny sadzi się gęściej (o około 10%) niż na typowych rabatach. Najlepsze rośliny do ogródka deszczowego to:  krwawnica pospolita, trzcina, kozłek lekarski, kosaciec oraz manna mielec 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.