Jak wyczyścić czajnik elektryczny? Zdradzamy niezawodne, domowe sposoby

Woda, której używamy do przygotowania herbaty lub kawy bywa twarda, co przyczynia się do odkładania kamienia w czajniku. Osad jest nie tylko nieestetyczny, może powodować niszczenie grzałki. W jaki sposób usunąć kamień z czajnika sprawnie i skutecznie?

Jak wyczyścić czajnik elektryczny?Jak wyczyścić czajnik elektryczny? fot. pexels

Czajnik to urządzenie, z którego korzystamy wiele razy dziennie. Gotując wodę wielokrotnie, przyczyniamy się do powstawania uporczywego osadu na dnie i ściankach czajnika. Osad, zbierający się w czajniku to związki wapnia i innych minerałów, a także zanieczyszczenia płynące z wodociągów. Nie bez znaczenia jest stan techniczny rur w budynku. Im więcej osadu zostaje na ściankach czajnika oraz naczyniach, w których pijemy gorące napoje, tym twardsza jest woda.

W jaki sposób usunąć kamień z czajnika sprawnie i skutecznie?

Przyjrzyjmy się skutecznym sposobom na usunięcie osadu z czajnika elektrycznego z użyciem tanich, popularnych składników, które każdy ma swoim domu. 

Ocet

Roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 zagotowujemy w czajniku i zostawiamy na ok. godzinę. Po odkamienieniu warto przepłukać czajnik wrzątkiem, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, jaki pozostawia ocet.  

Kwasek cytrynowy

Ze względu na delikatniejszy zapach, kwasek cytrynowy sprawdzi się jako alternatywa dla octu. Kwas w proszku (1 torebka na litr wody) rozcieńczamy wodą, a następnie zagotowujemy i zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie nasz czajnik będzie błyszczał i pięknie pachniał. 

Cytryna

Do odkamieniania czajnika możemy użyć soku ze świeżej cytryny. Wlewamy szklankę soku do czajnika i dopełniamy wodą. Zagotowujemy, po czym zostawiamy czajnik z roztworem na kilka godzin.

Soda oczyszczona

3 łyżki sody na litr zagotowanej wody wystarczą, aby wyczyścić wnętrze urządzenia oraz grzałkę. Po jej użyciu wystarczy przepłukać czajnik ciepłą wodą.

Pamiętajmy, że regularne odkamienianie czajnika oraz dbanie o to, by zminimalizować ilość kamienia w wodzie, pomogą w utrzymaniu urządzenie w czystości. 

Więcej o: