Jak pozbyć się rybików? Zanim sięgniesz po drogie, specjalistyczne środki, sprawdź domowe sposoby

Agnieszka Hasiec
05.10.2022 13:00
Rybiki w łazience to dość częsty widok. Uaktywniają się, gdy zgasimy światło, zwłaszcza nocą. Rybik, choć mały i niegroźny, może złożyć do 20 jaj każdego dnia. A wtedy pojawia się problem...

Jak pozbyć się rybików?Jak pozbyć się rybików? fpt. shutterstock

Czy rybiki są niebezpieczne?

Rybiki nie są groźne dla człowieka, nie gryzą ludzi. Stanowią natomiast niebezpieczeństwo dla naszych książek, tapet, czy obrazów, gdyż żywią się skrobią, celulozą i cukrem. Problem staje się poważniejszy, gdy mamy w domu do czynienia, nie z pojedynczymi przypadkami, a plagą. Szkody mogą być znaczne. Rybiki lubią wilgotne warunki, dlatego chętnie zbierają się w naszych kuchniach, łazienkach czy pralniach. Składają jaja w szczelinach, przez co są trudne do zlokalizowania. 

Sposoby na zwalczenie rybików

Rybiki boją się światła, nie lubią też zimna. Zmniejszenie temperatury z pewnością je wystraszy. Nie każdy ma jednak ochotę na zmniejszanie temperatury w domu.

Rybiki doskonale za to czują się w wilgotnych warunkach, dlatego zadbajmy o dobrą wentylację pomieszczeń. Sprawdzą się rozstawione pochłaniacze wilgoci. Starajmy się ograniczyć suszenie ubrań w łazience. 

Profilaktyka jest ważna, ale co zrobić, gdy rybiki zadomowią się już w naszym mieszkaniu? 

Niektóre aromaty działają na rybiki odstraszająco, np. lawenda i cytryna. Mogą być to świece zapachowe, olejki eteryczne, czy suszone kompozycje. 

Można pokusić się o samodzielne przygotowanie prostej pułapki na rybiki. Kartonik posmarowany miodem spełni funkcję lepu. Rybiki przepadają za słodkim.