Jak suszyć grzyby, by były aromatyczne i zachowały swoje wartości? Sprawdzone metody

Grzyby to bardzo smaczny i wartościowy dar natury, z którego możemy korzystać cały rok. Pod warunkiem, że po zebraniu są prawidłowo ususzone. Tylko właściwie wysuszone grzyby nie tracą aromatu, smaku i nie pleśnieją.
Jak suszyć grzyby?
Jak suszyć grzyby? fot. pexels

O czym warto pamiętać, zanim przystąpimy do suszenia?

  • Grzybów nie należy myć przed suszeniem, a jedynie usunąć leśne pozostałości.
  • Suszymy tylko zdrowe okazy - grzyby nie mogą być robaczywe, uszkodzone czy spleśniałe.
  • Do suszenia przystępujemy jak najszybciej po ich zebraniu.
  • Niewielkie okazy suszymy w całości, większe - kroimy. 

Metody suszenia grzybów

Suszenie grzybów w warunkach domowych, można przeprowadzać na wiele sposobów. Wybierzmy ten najwygodniejszy dla nas. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wypróbowali każdy z nich. 

Suszenie grzybów w piekarniku

Pokrojone grzyby należy rozłożyć na blaszkach. Nastawiamy piekarnik na około 40-50°C i suszymy z lekko uchylonymi drzwiczkami piekarnika, kiedy potrzeba - obracamy. Opcja z termoobiegiem zapewni szybsze i bardziej równomierne wysuszenie grzybów. Proces suszenia potrwa kilka godzin. 

Suszenie w specjalnej suszarce

Najszybsza metoda to suszenie grzybów w specjalnej suszarce. Plastry grzybów układamy na różnych poziomach suszarki. Dzięki wbudowanemu nawiewowi, ciepłe powietrze dociera do każdej warstwy grzybów. Zaletą suszarek jest ich wielofunkcyjność. Możemy w nich suszyć nie tylko grzyby, ale również owoce, warzywa, zioła, czy nawet mięso. Tak wysuszone grzyby wyróżniają się doskonałym smakiem i aromatem.

Suszenie grzybów na kaloryferze

Jeśli inne metody nie wchodzą w grę, a pogoda nie rozpieszcza, by suszyć grzyby na słońcu - nawleczmy grzyby na nitkę i zawieśmy w pobliżu źródła ciepła. Pamiętajmy o zachowaniu odległości pomiędzy kawałkami. 

Przechowywanie

Ususzone grzyby szybko chłoną wilgoć i zapachy. Najlepiej przełożyć je do szklanego słoika lub metalowej puszki. Przechowujemy je szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu.

Więcej o: