Ten styl zdobył w naszym kraju ogromną popularność! Prostota, minimalizm i natura to jego cechy rozpoznawcze!

W Polsce styl ten rozprzestrzenił się głównie dzięki szwedzkiej marce IKEA, jednak to spore uproszczenie, a prawdziwe wnętrza w tym stylu zdecydowanie różnią się od tego co spotykamy i obserwujemy w polskich domach

Prostota, funkcjonalność i naturalnośćProstota, funkcjonalność i naturalność Fot Pexels

Tradycyjne wnętrza w stylu skandynawskim są proste, surowe, piękne i stworzone z wykorzystaniem przygaszonej, ale naturalnej palecie kolorów. Te wnętrza nie są całe biało-szare, lub biało czarne. W prawdziwie skandynawskim wnętrzu znajdziemy kolory natury: zielenie, błękity, czy niebieskości. Wnętrza te wyróżniają piękne drewniane meble, które starzeją się naturalnie nadając mieszkaniom wyjątkowy charakter. 

Klasyczne skandynawskie wnętrza różnią się od tego co obserwujemy w polskich domach. U nas ten styl rozprzestrzenił się dzięki meblom IKEA, a wszyscy masowo rzucili się na proste i względnie tanie meble i dodatki. Mieszkania zaczęły być malowane na biało-szaro, wystarczyło wtedy wstawić kilka drewnianych, jasnych mebli i styl skandynawski gotowy. Jednak nie ma on nic wspólnego ze skandynawską tradycją aranżacji wnętrz na północy kontynentu. 

Meble w stylu skandynawskim to rozkwit designu lat 50 i 60, właśnie wtedy powstawały najbardziej znane i ikoniczne projekty. Materiały z jakich korzystano to oczywiście naturalne drewno i naturalne tkaniny takie jak len, wełna i bawełna. Meble z naturalnego drewna stały się symbolem stylu skandynawskiego. Funkcjonalne, proste i bardzo lekkie, nie zagracają wnętrza. 

Styl skandynawski to nie tylko biele i szarości, to przede wszystkim kolory natury wszechobecne w krajach skandynawskich. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.