Opalizujący blask kolorowych szkiełek - czyli kultowe lampy w technice Tiffany'ego

Kultowe lampy Tiffany'ego od ponad 100 lat zachwycają pięknym światłem. Witrażowe klosze to piękna dekoracja nie tylko we wnętrzach w stylu Vintage. Skąd się wzięły te lampy, skąd ich nazwa? A przede wszystkim czy każda witrażowa lampa to lampa Tiffany'ego?

Lampy witrażowe olśniewają od początku już od końca 19 wieku, kiedy została założona firma: Tiffany Glass and Decorating. W 1885 roku firmę założył Louis Comfort Tiffany skupiając się na nowych metodach tworzenia lamp witrażowych. Lampy witrażowe produkowane były i są również przez innych producentów, jednak ta firma miała tak duży wpływ na historię i rynek lamp, że do tej pory witrażowe lampy określamy nazwą: lampy Tiffany'ego. 

Firma Louisa Tiffany'ego prowadziła wiele produkcyjnych eksperymentów, by pozyskiwać kolorowe szkiełka bez użycia farb i emalii, opracowali oni wtedy dwie nowe techniki takie jak technika szkła favrile oraz copper foil. 

Pierwsza lampa witrażowa została zaprezentowana w 1893 roku podczas światowych targów w Chicago, był to początek pięknej historii lamp olśniewających kolorami i designem. 

Lampy witrażowe stołoweLampy witrażowe stołowe Fot. Edinos

Lampa witrażowa jako ikona secesji?

Lampa witrażowa, czyli stojak wykonany z brązu z witrażowym abażurem to zdecydowanie jedna z ikon stylu secesyjnego. Klosze wykonane są niezwykle starannie i znajdujemy w nich często odwołania do przyrody, a skomplikowane kształty i wzory są nawiązaniem do motywów związanych z florą i fauną. Jakie wzory możemy najczęściej obserwować na lampach w technice Tiffany'ego? Często powtarzającym się motywem, były kwiatki takie jak np stokrotki oraz motyle i ważki.

wiszące lampy witrażowewiszące lampy witrażowe Fot. Edinos

W jakich wnętrzach możemy znaleźć lampy witrażowe?

Minimalistyczne, nowoczesne i industrialne wnętrza z pewnością będą trudniejsze do aranżacji z lampami witrażowymi, jednak nie jest to niemożliwe. Proste i jasne wnętrza mogą być również pięknym tłem i wyróżnić te dekoracje na tle minimalistycznych mebli i ścian w neutralnych kolorach.

Najlepiej sprawdzą się one we wnętrzach urządzonych w stylu vintage oraz we wnętrzu rustykalnym. 

Czy możecie więc postawić lampę w technice Tiffany'ego w nowoczesnej sypialni lub salonie? Postawcie na zbliżone kolory szkła, a z pewnością lampa taka będzie piękną ozdobą, która przyciągnie wzrok. Najlepiej z pewnością odnajdzie się w otoczeniu innych retro bibelotów, jednak może być ona również początkiem pięknej kolekcji. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.