Piękne naczynia to ozdoba każdego stołu! Jak zadbać o jego aranżację na każdą okazję?

MATERIAŁ PROMOCYJNY
06.10.2022 19:27
Spotkania przy stole to nie tylko okazja by porozmawiać i wspólnie zjeść, ale również by pochwalić się piękną i efektowną zastawą stołową. Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią aranżację stołu

Dopracowana na ostatni guzik aranżacja stołuDopracowana na ostatni guzik aranżacja stołu Fot. Pixabay

Przed laty porcelanowy zestaw obiadowy był uważany za najcenniejszy prezent ślubny. Weselne zastawy stołowe towarzyszyły naszym babciom i rodzicom przez lata. Jednak design zestawów obiadowych obecnie bardzo się zmienił i chociaż coraz częściej pojawiają się obiekty inspirowane dawnymi czasami i stylistyką znaną naszym rodzicom, najczęściej spotykamy kolorowe zestawy z geometrycznymi akcentami i wzorami. 

Praktyczny serwis obiadowy

Jaki komplet porcelany lub ceramiki wybrać do domu? Praktycznym rozwiązaniem będzie zakup zestawu dla 12 osób, ważne by nadawał się on do mycia w zmywarce, dzięki temu nasze życie będzie łatwiejsze i nie będziemy spędzali kilku godzin sprzątając po każdym przyjęciu rodzinnym. 

Kompletny zestaw powinien zawierać: rożnego rodzaju talerze, miski, półmiski, sosjerki i wazę do zupy. Jednak współcześnie w zupełności wystarczy nam zestaw składający się z przedmiotów przeznaczonych jedynie dla gości. 

Komplety obiadowe w różnych wzorach i kolorachKomplety obiadowe w różnych wzorach i kolorach Fot. Ceneo

Zasady nakrycia stołu

Szykując stół na spotkanie z przyjaciółmi warto przestrzegać podstawowych zasad, dzięki czemu unikniemy wpadek, a całe spotkanie przebiegnie gładko, a my nie będziemy musieli w trakcie dokładać kolejnych elementów. 

Przygotowując stół dla gości najlepiej zacząć od dużych płaskich talerzy, będą one bazą pod całą resztę zastawy. To na nich układamy kolejne elementy zastawy stołowej. Na dużych talerzach bazowych kładziemy również serwetki, miskę i mniejszy talerzyk na przystawki. Wokół talerza znajdzie się miejsce na talerzyk na pieczywo oraz odpowiednie szkło. Następnie należy ułożyć odpowiednio sztućce. Sztućce układamy po dwóch stronach talerza w takiej kolejności w jakiej będą serwowane dania. Podstawową zasadą jest ułożenie noży i łyżek po prawej stronie, a widelców po lewej stronie talerza. 

Kolorowe zestawy filiżanek i talerzyKolorowe zestawy filiżanek i talerzy Fot. Ceneo

Najmodniejsze zastawy stołowe

Planując domowe przyjęcie, lub nawet uroczystą kolację z mężem wyobrażamy sobie pięknie zastawiony stół. Na rynku dostępne są obecnie piękne zestawy ceramiczne lub porcelanowe, które wyróżniają się kształtem, kolorami lub wzorem. Najbardziej uniwersalna jest oczywiście biała zastawa z delikatnymi akcentami dekoracyjnymi. W obecnych trendach jest jednak również bardziej wyjątkowa ceramika o nieregularnych kształtach i nieregularnym malowaniu, pięknie szkliwiona i zaskakująca niepowtarzalną formą. Takie elementy będą pięknie prezentować się w rustykalnym, ale również nowoczesnym wnętrzu. 

filiżanka i bulionówkafiliżanka i bulionówka Fot Ceneo

Więcej o: