Jak wyczyścić spalony garnek? Dzięki tym sposobom uratujesz swój kuchenny sprzęt

Agnieszka Hasiec
06.10.2022 18:00
Przygotowywanie potraw może być przyjemnością. Niestety radość znika, gdy przypalimy gotowane danie. Co prawda, możemy przyrządzić je na nowo albo sięgnąć po telefon i zamówić gotowe jedzenie, ale co zrobić ze spalonym garnkiem?

Jak wyczyścić przypalony garnek?Jak wyczyścić przypalony garnek? fot. pixabay

Resztki przypalonej potrawy najlepiej usunąć jak najszybciej. Pozostawienie garnka z przypalonym jedzeniem na dłużej spowoduje, że przywrócenie jego świetności będzie znacznie trudniejsze. Najlepiej od razu zalać go ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Po czasie, spalone jedzenie powinno samo zacząć odrywać się od garnka. Spróbujmy potrzeć gąbką lub drewnianą lub silikonową szpatułką. Wodę możemy także zagotować, po czym zeskrobać resztki z dna naczynia.

Domowych metod czyszczenia przypalonych garnków jest wiele. Zanim jednak sięgniemy po konkretny sposób, sprawdźmy, czy jest on odpowiedni dla typu garnków, które posiadamy. 

Skutecznym sposobem może okazać się ten z użyciem octu. Wlewamy go na dno garnka i zagotowujemy. Ta metoda nie sprawdzi się, jeśli posiadamy aluminiowe garnki.

Możemy wypróbować metodę z sodą oczyszczoną. Sporządźmy pastę z sody oczyszczonej z dodatkiem wody. Pokryjmy nią spalony garnek i pozostawmy ją przez kilkanaście minut, a następnie umyjmy garnek ręcznie. Sody nie powinno się  stosować do czyszczenia przypalonego garnka aluminiowego, gdyż powierzchnia może ulec zniszczeniu.

Do garnków ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzi się węgiel aktywny. Wystarczy rozkruszyć kilka tabletek węgla, wsypać na dno naczynia, a następnie zalać wodą i pozostawić na kwadrans. Po tym czasie czyścimy garnek za pomocą gąbki lub szczoteczki.

Więcej o: