Czy warto zdecydować się na cegłę na ścianę w salonie? Przedstawiamy za i przeciw

Cegła we wnętrzu to nie tylko modny trend w aranżacjach. Jej popularność nie słabnie już od lat, a sama cegła pasuje nie tylko do industrialnych aranżacji. Jakie są wady i zalety wykorzystania cegły we wnętrzu?

Cegła we wnętrzuCegła we wnętrzu Fot. Pixabay

Wady wykorzystania cegieł we wnętrzu

Oryginalne, pełne cegły są materiałem, który dużo waży, dlatego we wnętrzach najczęściej wykorzystywane są dekoracyjne płytki ceglane (z tak  zwanej cegły ciętej) są one lżejsze, ale dają wizualny efekt prawdziwego ceglanego muru. Jednak taki efekt może powodować optyczne pomniejszenie wnętrza. Mocna kolorystyka i struktura cegły mogą wpływać na odbiór wnętrza, dlatego warto łączyć ceglane ściany z gładkimi powierzchniami, dzięki temu wnętrze będzie bardziej przestrzenne. Minus ten nie dotyczy jednak ścian pokrytych białymi cegłami, które mogą wręcz optycznie powiększyć wnętrze

Wadą wykorzystania cegieł we wnętrzu może być również pracochłonny i drogi montaż takiej dekoracji. 

Zalety ceglanych ścian dekoracyjnych we wnętrzu

Cegły we wnętrzu są ponadczasową i elegancją ozdobą. Takie ściany sprawdzą się nie tylko w industrialnych wnętrzach, ale również w klasycznych oraz rustykalnych czy nawet nowoczesnych. Biała cegła na ścianie sprawdzi się we wnętrzu w stylu skandynawskim. 

Ściana pokryta cegłami jest wytrzymała i z powodzenie sprawdzi się w kuchni lub łazience, gdyż cegły są odporne na wilgoć i wysokie temperatury. 

Cegły używane na co dzień do budowy, są dobrym izolatorem termicznym, a także akustycznym, dzięki temu zamontowanie cegieł na ścianie jako dekoracji będzie dodatkowo wpływać na komfort termiczny i akustyczny we wnętrzu. 

Wizualizacja wnętrza loftowegoWizualizacja wnętrza loftowego Fot. Pixabay

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.