Peperomia lub pieprzówka, jak się z nią obchodzić?

Peperomia bywa nazywana również pieprzówką, to piękna tropikalna roślina domowa, która dzięki odpowiedniej pielęgnacji będzie zachwycać nietypową formą liści. Podpowiadamy gdzie sadzić i jak pielęgnować pieprzówkę.

PeperomiaPeperomia Fot. Pixabay

Peperomia to niewielka, ale urocza roślina doniczkowa o ozdobnych liściach. Charakteryzuje się ona niewielkimi wymaganiami oraz dużą różnorodnością, gdyż na świecie znanych jest ponad 1000 gatunków tej małej, niepozornej roślinki. W uprawach występuje raptem kilkanaście odmian jednak są one bardzo różnorodne, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

Jak dbać o peperomie?

Ta ozdobna roślina z dekoracyjnymi liśćmi, nie ma bardzo dużych wymagań, ale z pewnością wymaga odpowiedniej uwagi i bywa humorzasta. 

Pieprzówka wymaga słonecznego stanowiska, dzięki czemu może odpowiednio wybarwiać swoje ozdobne liście, jednak lepiej postawić doniczkę np za firanką, tak by promienie słońca były rozproszone. Bezpośrednie światło słoneczne może spowodować poparzenie liści. W przypadku niewystarczającej ilości słońca, liście tej rośliny będą się wydłużać, szukając i kierując się ku słońcu. 

Peperomia jest rośliną tropikalną i wymaga prawdziwie tropikalnych warunków, takich jak np odpowiednio wysokiej wilgotności, a temperatura w pomieszczeniu w której rośnie nie powinna spaść poniżej 18 stopni Celsjusza. 

Peperonia mimo zamiłowania do wilgotności, ma również bardzo delikatne korzenie, które mogą szybko zacząć gnić, należy więc rzadko ją podlewać (w zimie raz na 3 tygodnie, w lecie raz na tydzień) do podstawki. Podczas podlewania nie powinno się moczyć liści i łodygi tej ozdobnej rośliny. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.