Prosty patent za niecałe 3 zł wyczyści kamień z czajnika! Domowe sposoby na odkamienianie!

M Polak
12.10.2022 16:00
W każdej kuchni znajdziesz produkt, który pomoże pozbyć się kamienia z czajnika, domowe sposoby są tanie, proste i skuteczne! Dzięki temu czajnik posłuży nam długie lata.

By zadbać o żywotność czajnika konieczne jest jego odkamienianieBy zadbać o żywotność czajnika konieczne jest jego odkamienianie Fot. Pixabay

Skąd się bierze kamień w czajniku? Kamień, czyli tak zwana twarda woda to obecne w wodzie związki magnezu i wapna, które pod wpływem wysokiej temperatury wytrącają się z wody i osiadają w naszych czajnikach. Kamień osadzający się w czajniku może powodować szybsze psucie się naszego sprzętu, dlatego warto zadbać o regularne odkamienianie. 

Te domowe sposoby na pozbycie się kamienia z czajnika są proste i skuteczne!

1. Odkamienianie za pomocą octu

Często stosowaną metodą odkamieniania jest wykorzystanie octu, który należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1 i zagotować, a następnie pozostawić w czajniku na minimum godzinę. By pozbyć się intensywnego zapachu octu, po zakończonym czyszczeniu należy kilkukrotnie zagotować wodę. 

2. Usuwanie kamienia z czajnika z użyciem kwasku cytrynowego

Kwasek cytrynowy działa cuda w walce z kamieniem w czajniku. By pozbyć się kamienia wsyp około 3-4 łyżek kwasku cytrynowego do czajnika, zalej wodą i zagotuj. Po przegotowaniu pozostaw miksturę w czajniku na minimum dwie godziny a następnie przegotuj czystą wodę, by pozbyć się kamienia i kwaśnego smaku. 

3. Jak odkamienić czajnik za pomocą skórek z ziemniaka?

Skórki od ziemniaka były stosowane już przez nasze babcie, by pozbyć się kamienia z czajnika. Na dno czajnika wystarczy wrzucić kilka obierek z ziemniaka, zalać wodą i zagotować. Jeśli za pierwszym razem kamień nie zejdzie, czynność można powtórzyć używając nowych obierek z ziemniaka.

Więcej o: