Jeśli chcemy zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku należącym do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, mamy obowiązek dopełnić wszelkich formalności z zarządem. Balkon nie jest w całości naszą własnością, uzyskanie zgody zarządzających jest więc niezbędne.
Powinniśmy zacząć od przygotowania wniosku o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu wraz z załącznikami uwzględniającymi, m.in. wytrzymałość balkonu oraz kwestie bezpieczeństwa (do uzyskania od firm fotowoltaicznych).
Przy obliczaniu wydajności systemu bierze się pod uwagę następujące czynniki:
Na podstawie powyższych danych firma fotowoltaiczna zaproponuje instalację dopasowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości miejsca.
Oto korzyści, jakie płyną z fotowoltaiki
Ochrona środowiska
Elektrownia słoneczna pozwala produkować prąd w ekologiczny sposób ze źródła w 100% odnawialnego. Można zatem mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza.
Niższe rachunki
Już dwa, odpowiednio dobrane i zamontowane panele fotowoltaiczne w bloku są w stanie ograniczyć wydatki ponoszone na energię o 25%. Wraz ze wzrostem cen prądu, oszczędności będą coraz bardziej zauważalne.
Długoterminowe korzyści
Żywotność większości rodzajów paneli wynosi ok. 25 lat, co oznacza, że przez cały ten okres będą przyczyniały się do obniżenia naszych rachunków. Ponadto są one niemal całkowicie bezawaryjne i bezobsługowe.