Psychologia kolorów we wnętrzach, czyli jak barwą wpływać na nasze samopoczucie

Kolory otaczają nas każdego dnia i każdy z nich wpływa na nasze samopoczucie. Kolory we wnętrzu mogą uspokajać, pobudzać i wpływać na naszą koncentrację, warto więc odpowiednio przemyśleć ten element wystroju wnętrza.

Kolory oddziałują na wiele sfer naszego życia, chociaż wiele z nas na co dzień nie docenia jak istotną mogą one pełnić rolę. Kolory wokół nas wpływają na nasz nastrój, pomagają się skoncentrować lub zrelaksować. Podpowiadamy jak odpowiednie kolory mogą wpływać na nasze zachowania i samopoczucie. 

Kolor szary - uspokaja, wycisza i nastraja do relaksu

Kolor szary najczęściej spotykamy w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Jest neutralnym kolorem, który może być dobrą bazą by dodać we wnętrzu bardziej intensywne kolory. Jednak nadmiar szarości we wnętrzu może wywoływać odczucie smutku, dlatego należy odpowiednio wyważyć jego ilość.

Kolor biały - lekki i spokojny, daje odczucie odprężenia

Biel we wnętrzu jest najczęściej używanym kolorem, optycznie powiększa ona pomieszczenie i świetnie rozświetla każde wnętrze. Czysta biel we wnętrzu może dawać chłodne odczucie i wywoływać wrażenie osamotnienia. Jednak przełamane odcienie bieli kojarzą się z czystością i wpływają na relaks, a także pozwalają się uspokoić. 

Kolor czarny - wpływa na koncentracje i wzmacnia pewność siebie

Czerń we wnętrzu może być wyzwaniem dla projektanta, gdyż stosowany na dużych płaszczyznach np ścian optycznie zmniejsza pomieszczenie. Jednak czarny to również kolor który pozytywnie wpływa na koncentrację a dodatkowo jest eleganckim rozwiązaniem w luksusowych apartamentach.

Szarości i biele we wnętrzuSzarości i biele we wnętrzu Fot. Pixabay

Kolor niebieski - uspokaja i wpływa pozytywnie na koncentrację

Kolor niebieski znany jest najczęściej jako kolor nadziei, kolor ten uspokaja i wycisza. Dodatkowo wnętrza pomalowane na niebiesko wydają się większe i bardziej przestronne. Jest to świetny kolor np do biura ponieważ poprawia on koncentrację i może pobudzać kreatywność. 

Kolor zielony - odpręża i daje odpocząć oczom

Kolor zielony niezaprzeczalnie kojarzy się z naturą, dlatego takie wnętrza wpływają na harmonie i dają odczucie spokoju. Świetnie sprawdzi się w pokojach przeznaczonych do wypoczynku, pozwoli się wyciszyć, obniżyć ciśnienie krwi, a także wpłynąć na wzrost poczucia bezpieczeństwa. To świetny wybór również do pokoi dziecięcych. 

Zieleń i błękit we wnętrzachZieleń i błękit we wnętrzach Fot. Pixabay

Kolor żółty - dodaje energii i poprawia humor

Kolor żółty to ciepły poprawiacz humoru, który pozwala redukować stres i poprawia koncentrację. Jednak użyty w nadmiarze kolor ten może zacząć wywoływać irytację, dlatego należy ostrożnie dobierać dodatki i meble w tym kolorze. 

Kolor czerwony - pobudza apetyt i dodaje energii

Pobudzający kolor czerwony we wnętrzu będzie motywował nas do działania, wpływa na pracę serca i może pobudzać pozytywne myśli. Jednak nadmiar czerwieni we wnętrzu prowadzi do zbyt silnego pobudzenia, a wtedy sprzyja agresji i zmęczeniu.

Intensywna żółć we wnętrzuIntensywna żółć we wnętrzu Fot. Ceneo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.