Czy wiesz, jak wygląda odcień inspirowany najstarszą skałą na Ziemi?

Czy zmiana klimatu może mieć kolor? Okazuje się, że tak! Instytut PANTONE we współpracy z marką Tealeaves opracował odcień inspirowany najstarszym pigmentem na Ziemi

odcień inspirowany najstarszą skałą na Ziemiodcień inspirowany najstarszą skałą na Ziemi fot. Instytut Pantone

Według raportu Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ONZ ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES), trzy czwarte lądu na Ziemi zostało zmienione w wyniku działań człowieka, a milionowi gatunków grozi wyginięcie. 

To przerażające dane. Instytut PANTONE stanął w służbie nagłośnienia sprawy i stworzył specjalny odcień, który ma stać się symbolem tak ważnej dla naszej planety bioróżnorodności.

Dzięki nowoczesnej technologii i doświadczeniu ekspertów z laboratoriów PANTONE udało się spreparować dokładnie ten sam odcień, który mają wiekowe skały. Tak powstał jasnoróżowy odcień "Bright Pink Hue", który zachwyca swoim ciepłem i przestrzennością. Kolor zwraca uwagę na różnorodność gatunków i ekosystemów, które stanowią podstawę zdrowia planety i żywotności życia, oraz alarmujące tempo ich utraty. Reprezentuje ewolucję bioróżnorodności i ma na celu uświadomienie jej utraty, rosnącego globalnego zagrożenia dla środowiska.

Dr Gueneli, zajmujący się badaniem zmian klimatycznych powiedział: 

Jasnoróżowe pigmenty to molekularne skamieliny chlorofilu, które zostały wyprodukowane przez starożytne organizmy fotosyntetyczne zamieszkujące starożytny ocean, który dawno temu zniknął".

PANTONE to jeden z najbardziej znanych instytutów kolorystycznych świata. Ze wzornika PANTONE korzystają graficy, projektanci, architekci, ale także osoby niezwiązane zawodowo ze światem designu, dla których paleta stanowi inspirację. Ma zatem mocny głos w tej sprawie. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.