Czy wiesz, jak wygląda odcień inspirowany najstarszą skałą na Ziemi?

Agnieszka Hasiec
17.10.2022 19:00
Czy zmiana klimatu może mieć kolor? Okazuje się, że tak! Instytut PANTONE we współpracy z marką Tealeaves opracował odcień inspirowany najstarszym pigmentem na Ziemi

odcień inspirowany najstarszą skałą na Ziemiodcień inspirowany najstarszą skałą na Ziemi fot. Instytut Pantone

Według raportu Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ONZ ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES), trzy czwarte lądu na Ziemi zostało zmienione w wyniku działań człowieka, a milionowi gatunków grozi wyginięcie. 

To przerażające dane. Instytut PANTONE stanął w służbie nagłośnienia sprawy i stworzył specjalny odcień, który ma stać się symbolem tak ważnej dla naszej planety bioróżnorodności.

Dzięki nowoczesnej technologii i doświadczeniu ekspertów z laboratoriów PANTONE udało się spreparować dokładnie ten sam odcień, który mają wiekowe skały. Tak powstał jasnoróżowy odcień "Bright Pink Hue", który zachwyca swoim ciepłem i przestrzennością. Kolor zwraca uwagę na różnorodność gatunków i ekosystemów, które stanowią podstawę zdrowia planety i żywotności życia, oraz alarmujące tempo ich utraty. Reprezentuje ewolucję bioróżnorodności i ma na celu uświadomienie jej utraty, rosnącego globalnego zagrożenia dla środowiska.

Dr Gueneli, zajmujący się badaniem zmian klimatycznych powiedział: 

Jasnoróżowe pigmenty to molekularne skamieliny chlorofilu, które zostały wyprodukowane przez starożytne organizmy fotosyntetyczne zamieszkujące starożytny ocean, który dawno temu zniknął".

PANTONE to jeden z najbardziej znanych instytutów kolorystycznych świata. Ze wzornika PANTONE korzystają graficy, projektanci, architekci, ale także osoby niezwiązane zawodowo ze światem designu, dla których paleta stanowi inspirację. Ma zatem mocny głos w tej sprawie. 

Komentarze (3)
Zaloguj się
 • cometto-pl

  Oceniono 1 raz 1

  Co za stek bredni...

 • a_usher

  0

  Wciskanie kitu. Najpierw pojawiły się organizmy cudzożywne, więc pochodne chlorofilu mają się nijak do najstarszych barwników organicznych.

 • mardaani.74

  Oceniono 2 razy 0

  bo najpiękniejszy kolor to kolor różowy, od niego pochodzą inne kolory ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX