Światowy rekord pobity! Jak wygląda krzesło sprzedane za 16 milionów dolarów?

15 minutowa licytacja, która odbyła się w Hongkongu zakończyła się rekordowym wynikiem 16 milionów dolarów! Tym samym krzesło huanghuali z dynastii Ming stało się trzecim najdrożej sprzedanym kiedykolwiek krzesłem na świecie.
Gdybym nie prowadził aukcji, musiałbym usiąść, gdy pojawiła się ostateczna cena!" - powiedział po zakończonej licytacji Henry Howard-Sneyd, prezes działu sztuki azjatyckiej w Sotheby

Aukcja, która odbyła się 8 i 9 października w Hongkongu była długo wyczekiwaną wyprzedażą prywatnej kolekcji zmarłego Sir Josepha Hotunga, biznesmena, kolekcjonera sztuki i filantropa. Sir Hotung, oprócz swojej działalności biznesowej, był również mecenasem sztuki, a jego główne kolekcje składały się w głównej mierze z chińskich jadeitów, brązów, porcelany i mebli. 

Podczas 15 minut licytacji krzesła z dynastii Ming złożono ponad 60 ofert, co zaowocowało aukcyjnym rekordem. Licytowany artefakt został wykupiony za trzecią najwyższą sumę w historii, zapłaconą za krzesło. 

Wyjątkowy mebel jakim jest krzesło huanghual, jest kruchym składanym modelem z oparciem w kształcie podkowy. To jedne z najbardziej cenionych obiektów wykonanych w tradycji chińskiej stolarki XII wieku. Modele tych krzeseł są niezwykle rzadkie, ponieważ ich konstrukcja czyniła je podatnymi na uszkodzenia i niewiele z nich przetrwało próbę czasu.

Obecnie wiadomo, że istnieje mniej niż trzydzieści podkowiastych krzeseł składanych z dynastii Ming. W większości zachowane są w wybitnych muzeach na świecie. Tylko kilka modeli pozostaje w rękach prywatnych, w tym właśnie rekordowo wylicytowane krzesło podczas aukcji w Hongkongu. 

Krzesło będące przedmiotem tej historycznej aukcji zostało wyrzeźbione z drewna różanego. Obiekty takie możemy znaleźć już na rycinach dynastii Song, dzięki temu wiemy jak wysoki status był przypisywany tym meblom. Były one przeznaczone dla najważniejszych chińskich dygnitarzy. 

Zanim krzesło trafiło do kolekcji ostatniego właściciela - sir Josepha Hotunga, przez ponad trzy dekady należało do współwłaściciela Purdue Pharma - Arthura M. Sacklera do czasu, aż w 2001 roku jego córka Elizabeth Sackler sprzedała je w Christie's.

Składane krzesło huanghuali z dynastii MingSkładane krzesło huanghuali z dynastii Ming Fot. Twitter Sotheby's

Huanghuali składane krzesło, z okresu późnej dynastii Ming(1368-1644)

wymiary: 71.2 x 67.2 x 102.8 cm

Pochodzenie:

  • La Compagnie de la Chine et des Indes, Paris, 10th September 1968
  • Collection of Arthur M. Sackler, 1968-96
  • Collection of Else Sackler, 1996-2001
  • Collection of Dr Elizabeth A. Sackler, 2001
  • Christie's New York, 20th September 2001, Lot 254 and cover
  • Nicholas Grindley, London, 2001
  • Joseph Hotung

Zakładana cena podczas aukcji: HK$10,000,000 – 15,000,000

Sprzedane za: HK$124,609,000 (około US$15.8 million)

Więcej o:
Copyright © Agora SA