Czy wiesz, jak właściwie podlewać storczyki? Uważaj, tego rośliny nie lubią!

Dbamy o nie, podlewamy, a ciągle coś jest nie tak. Pąki kwiatów opadają, na liściach widoczne są przebarwienia, roślina bardzo wolno rośnie. Sprawdź, jak właściwie podlewać storczyki i czego absolutnie nie tolerują

storczykistorczyki fot. pexels

Storczyki możemy obecnie kupić niemal w każdym markecie. To popularne i piękne rośliny doniczkowe. Jeśli jednak chcemy dłużej cieszyć oczy ich urodą, powinniśmy zapewnić im odpowiednie warunki. A co najczęściej robimy po zakupie storczyka? Stawiamy go w słonecznym miejscu, np. na parapecie i podlewamy, gdy ziemia już robi się sucha. Ale storczyk to nie pierwszy lepszy kwiatek. Orchidee mają swoje wymagania. 

Jak podlewać storczyki? 

Po pierwsze, dobrze jest codziennie zraszać storczyka przy użyciu zraszacza do kwiatów. Tej roślinie zdecydowanie nie służy suche powietrze.

Prawidłowe podlewanie storczyków polega na umieszczeniu doniczki z rośliną w wodzie na ok. kilkunastu minut do godziny, a następnie odstawieniu odsączonych z nadmiaru wody roślin z powrotem na parapet. Zabieg ten należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu. Należy uważać, by podczas podlewania nie zalać stożka wzrostu storczyka. Ten element znajduje się na środku rośliny.

Niektórzy uważają, że najlepszą wodą do nawadniania storczyków jest deszczówka. Jeśli do podlewania używamy wody z kranu, dajmy jej wcześniej trochę odstać, żeby związki wapnia osiadły na dnie butelki. Częstszego podlewania wymagają niektóre gatunki z rodzaju Paphiopedilum i Phragmipedium, lecz przed kolejnym podlewaniem podłoże musi przeschnąć. Nadmiar wody także im nie służy. Podlewanie warto dostosować nie tylko do gatunku, ale także do panujących w domu warunków. 

Na co powinniśmy uważać, hodując storczyki? 

Storczyki nie lubią ostrego światła

Bezpośrednie wystawienie na działanie promieni słonecznych może zakończyć się spaleniem ich delikatnych liści. Objawem tego są żółknące liście z wypalonymi, brązowymi plamami. Stanowisko południowe będzie więc miało zbyt intensywne nasłonecznienie dla wrażliwej orchidei. 

Storczyki nie lubią chłodu

Storczyki to kwiaty tropikalne. Źle znoszą duże spadki temperatury i przeciągi.  

Storczyki nie lubią suszy

Strefa międzyzwrotnikowa, gdzie naturalnie występują storczyki, charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza. I właśnie niska wilgotność w naszych domach to jedna z rzeczy, których storczyki nie tolerują. Trzeba uważać zwłaszcza zimą, kiedy znad kaloryferów napływa suche powietrze. Pomocny może okazać się nawilżacz powietrza, zraszacz albo podstawki wypełnione keramzytem i wodą. 

Storczyki nie lubią zmiany miejsca

Storczyki nie lubią być przestawiane, zwłaszcza w okresie kwitnienia, dlatego często się zdarza, że roślina gubi świeżo zawiązane pąki po przyniesieniu jej do domu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA