Ciemne panele podłogowe - do jakich wnętrz pasują?

Piękne i zachwycające aranżacje to połączenie wielu różnych elementów. Na estetykę pomieszczenia składa się wykończenie, wyposażenie oraz dodatki, a każda z tych części jest ważna i warto poświęcić im chwilę podczas urządzania nowych pomieszczeń lub remontowania już istniejących pokoi - nie każdy element będzie idealnie pasował do pozostałych, a przecież ładne kompozycje to aranżacje, w których wszystko się ze sobą odpowiednio łączy. Jednymi z trudniejszych do aranżacji elementów mogą okazać się ciemne podłogi. Warto jednak wprowadzić je do aranżacji - ich piękno potrafi naprawdę zachwycić. W jakich miejscach sprawdzą się najlepiej? Gdzie mogą wyprzeć jasne panele? Zobacz!

Ciemne panele podłogowe Merkury MarketCiemne panele podłogowe Merkury Market Fot. Merkury Market

Estetyczna i praktyczna — ciemna podłoga z paneli laminowanych

Ciemna podłoga drewniana lub z paneli (laminowanych albo winylowych) to bardzo mocny akcent kolorystyczny w pomieszczeniu. Tworzy wyjątkowo atrakcyjne tło, ale należy pamiętać, że ciemne kolory zwykle zwężają pomieszczenie. Ciemna podłoga nie sprawdzi się zatem w kiepsko nasłonecznionych wnętrzach lub w pokojach, które są po prostu małe.

Ciemnych paneli podłogowych nie warto też zestawiać z ciemnymi meblami. Ciemny kolor podłogi to ciekawe tło, na których doskonale zaprezentują się jasne meble. Ciemną podłogę nie układaj też w miejscach, w których ściany także będą ciemne — to naprawdę optycznie zmniejsza pomieszczenie i może powodować wręcz klaustrofobiczne odczucia.

Ciemne drewno czy ciemne kamienie?

Ciemna podłoga może kojarzyć się ze wzorem drewna egzotycznego, a przecież nowoczesne panele winylowe są w stanie imitować także inne materiały: np. kamień naturalny lub płytki ceramiczne. Z tego względu ciemna podłoga laminowana lub winylowa może zostać dopasowana do różnych aranżacji, niekoniecznie tylko takich, w których królowałoby drewno.

Piękne wzory i kolory podłóg uzyskasz dzięki szerokiej ofercie paneli laminowanych Merkury Market. Dzięki tym produktom ułożysz nie tylko ciemną, atrakcyjną podłogę, ale również stworzysz atrakcyjne wykończenie w innych odcieniach.

Panele w ciemnych odcieniach w Merkury MarketPanele w ciemnych odcieniach w Merkury Market Fot. Merkury Market

Wnętrza nowoczesne z ciemną podłogą

Drewniana podłoga w ciemnym kolorze (czarnym lub w nieco jaśniejszych odcieniach brązu) idealnie nadaje się do eleganckich wnętrz nowoczesnych. Wykończenie z ciemną podłogą świetnie sprawdzi się w stylu glamour, gdzie liczą się mocne kontrasty. Do ciemnych kolorów podłogi dostawia się tam jasne lub nawet białe meble. Wyposażenie mogą stanowić drewniane meble, ale bardzo często stosuje się meble z płyty MDF wykończonej na wysoki połysk. Podobnie z jasnymi meblami na ciemnej podłodze zaaranżujesz wnętrza minimalistyczne.

Wybierając ciemną podłogę, możesz stworzyć odważne i zaskakujące aranżacje. Jasne odcienie mebli, dodatki w ciepłej tonacji na tle ciemnej podłogi stworzą wyjątkowe zestawienia. Wraz z nowoczesnymi meblami pokoje będą wygodne w użytkowaniu i funkcjonalne.

Na tle ciemnej podłogi można też zaaranżować wnętrza w stylu loftowym lub stylu vintage. Ciemne podłogi nie sprawdzą się natomiast w stylu skandynawskim, gdzie króluje raczej jasne drewno. Pasuje tam szary lub biały, zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i o wyposażenie.

Ciemne panele na podłodze w Merkury MarketCiemne panele na podłodze w Merkury Market Fot. Merkury Market

Ciemne panele podłogowe we wnętrzach klasycznych

Ciemne wykończenie podłogi z naturalnego drewna na dużych powierzchniach mogą wyglądać naprawdę imponująco. W zestawieniu z jasnymi ścianami i jasnym wyposażeniem potrafią stworzyć nie tylko nowoczesne aranżacje, ale również takie wnętrza, które będą nawiązywały do bardziej tradycyjnych stylów wnętrzarskich.

W takich pomieszczeniach, na tle ciemnej podłogi, urządzisz pokoje w stylu wiejskim, retro, klasycznym lub innym. Warto zdecydować się na jasne kolory ścian i biały sufit. Wnętrze, o ile jest dobrze oświetlone, może być nawet wyposażone w ciemne meble. Warto postawić na takie rozwiązanie, gdy nie lubisz częstego sprzątania, gdyż na ciemniejszych powierzchniach rzadziej widać zabrudzenia.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.