Jak wyczyścić pomnik z granitu? Nie używaj tego, bo powoduje, że brud i kurz przylegają do powierzchni

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Dużo osób przez najbliższe dni będzie planowało sprzątanie grobów bliskich. Nie każdy wie, że wybór metody czyszczenia i pielęgnacji zależy od materiału, z którego pomnik jest wykonany.

Jak wyczyścić pomnik z granitu?Jak wyczyścić pomnik z granitu? fot. shutterstock


Od czego powinniśmy rozpocząć sprzątanie grobu? Z pewnością od uporządkowania terenu wokół nagrobka. Pozbądźmy się leżących wokół gałęzi i opadłych liści, a następnie usuńmy z płyty nagrobnej stare znicze, wiązanki i kwiaty. Teraz możemy przystąpić do czyszczenia pomnika.

Czym czyścić pomnik z granitu?

Do czyszczenia powstałych zabrudzeń wystarczy szmatka i ciepła woda. Wystarczy kilka razy przetrzeć powierzchnię płyty, aby granit lśnił czystością. Do wody warto dodać odrobinę płynu do mycia naczyń lub octu. Ocet nada pomnikowi pięknego połysku na długo. Po umyciu nagrobka należy wytrzeć go do sucha i wypolerować miękką szmatką.

Czego nie wolno robić podczas czyszczenia pomników z granitu?

Ważną zasadą w pielęgnacji granitowych pomników jest zakaz ich natłuszczania. Wszelkie pastowanie powoduje przyleganie zabrudzeń i kurzu do powierzchni, których bardzo trudno jest się potem pozbyć. 

Więcej o: