Plakaty na ścianę to idealne dopełnienie aranżacji. Jak dobrać rozmiar i kształt projektując wnętrze?

Plakaty są świetnym sposobem na dopełnienie aranżacji wnętrza. Podpowiadamy jak dobrać rozmiar obrazu na ścianę by zachować optymalne proporcje. Czarnobiałe lub kolorowe plakaty to częsta dekoracja naszych mieszkań, zadbaj by przyciągały wzrok i pasowały rozmiarem do reszty mebli i dodatków.

Jak odpowiednio dobrać rozmiar obrazu na ścianę?

Zastanawiając się nad doborem plakatów do mieszkania, w pierwszej kolejności musimy wiedzieć gdzie chcemy zawiesić grafiki i jaki jest wymiar powierzchni, którą mają dekorować. Jest to niezwykle ważne, zbyt duża rama przytłoczy wnętrze, zbyt mała będzie drażniącym punktem na ścianie, który zwraca uwagę na niewłaściwe proporcje. Wieszając obrazy i plakaty na ścianę konieczne jest zachowanie odpowiedniego "oddechu" między ramą obrazu, a podłogą, stołem, komodą czy innymi obrazami. 

Trikiem, który sprawdza się w doborze rozmiaru ramy na ścianę jest rozrysowanie ściany w skali, najlepiej i najprościej jest przyjąć 1 cm jako 10 cm, i rozrysować planowane rozmiary plakatów. Dzięki temu łatwo sprawdzisz czy kompozycja dekoracji na ścianie jest prawidłowa i czy zachowane są odpowiednie proporcje. 

Czarnobiałe plakatyCzarnobiałe plakaty Fot Empikfoto

Jak wybrać najlepszy kształt obrazu?

Kształty i rozmiary ścian w naszym domu determinują kształty grafik i obrazów, które planujemy powiesić jako dekoracje. Prostokątne obrazy w pozycji pionowej najlepiej sprawdzą się na podłużnych ścianach. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest również ułożenie trzech kwadratowych plakatów w jednej pionowej linii. Gdy ściana, na której planujemy zawieszenie grafik jest zbliżona proporcjami do kwadratu, warto powiesić na niej kwadratowe ramki, lub kilka plakatów ułożonych w kwadrat. Poziome obrazy i kompozycje ułożone w poziomej linii sprawdzą się na długich ścianach, lub zawieszone nad meblami, na przykład kanapą, komodą lub stołem. 

PlakatyPlakaty Fot. EmpikFoto

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.