Budowa domu szkieletowego
Technologia szkieletowa odnosi się do konstrukcji ścian. Na początku powstaje szkielet, który obejmuje pionowe i poziome belki drewniane. Następnie wypełniany jest materiałem izolacyjnym. Zewnętrzna część pokrywana jest folią wiatroizolacyjną i płytą OSB, a ta - elewacją drewnianą lub tynkiem.
Dom szkieletowy w różnych wariantach
Projekty domów szkieletowych występują w kilku wariantach, najpopularniejsze z nich to:
Najbardziej powszechnym w naszych kraju jest dom szkieletowy kanadyjski. Konstrukcja każdego z powyższych domów oparta jest na szkielecie, a różnice pomiędzy nimi tkwią w wykonaniu, układzie warstw ściany zewnętrznej i innych parametrach użytkowych.
Zalety budownictwa szkieletowego
Dom stawiany w technologii szkieletowej ma dużo zalet. Lekka zabudowa jest znacznie tańsza oraz szybsza w montażu. Taki dom postawimy nawet w ciągu kilku tygodni! Pomimo mniejszej grubości ścian, w porównaniu do tradycyjnego budownictwa, mają one dobry współczynnik przenikania ciepła. Cechą charakterystyczną takich domów jest mała akumulacyjność cieplna, co oznacza, że można je nagrzać w szybkim tempie.
Szybkość budowy, wysokie parametry użytkowe, przyjazność naturalnych materiałów dla domowników, wytrzymałość i oszczędności eksploatacyjne z każdym rokiem przyciągają coraz więcej inwestorów myślących o własnym domu.
Wady domów szkieletowych
Problemem mogą być właściwości akustyczne konstrukcji szkieletowej. Oprócz tego drewniane ściany są atrakcyjnym kąskiem dla gryzoni czy korników. Wśród wad domów szkieletowych wymienia się również ograniczone rozpiętości stropów, małą bezładność cieplną. W domach murowanych łatwiej wprowadzić nagłe zmiany w budowie, ponieważ domy tradycyjne nie wymagają od nas trzymania się szczegółowego planu. Wybudowanie domu szkieletowego jest nieco bardziej złożone.
Aby cieszyć się takim domem przez wiele lat, konieczne jest powierzenie budowy specjalistom. A wtedy może okazać się, że zalety znacznie przeważają nad wadami i dom szkieletowy okaże się dobrą alternatywą dla tradycyjnego murowanego domu.